Kardinál Duka po masakru v Paříži: Pomáhat potřebným ano, ale chraňme i své blízké

15.11.2015 15:52

Předseda České biskupské konference Dominik Duka si myslí, že Evropané "určitým způsobem" ztrácejí identitu a někdy si neuvědomují okolní nebezpečí. V souvislosti a událostmi, jako byl páteční teroristický útok v Paříži a již řadu měsíců trvající migrační vlna zejména z muslimských zemí, Duka řekl, že je třeba pomáhat potřebným, ale také chránit své nejbližší.

Kardinál Duka po masakru v Paříži: Pomáhat potřebným ano, ale chraňme i své blízké
Foto: Hans Štembera
Popisek: Velikonoční vigilie s kardinálem Dominikem Dukou v katedrále sv. Víta na Pražském hradě

"Nežijeme ve snadné době. Je zapotřebí mít druhé lidi rád, pomáhat těm, kteří si pomoc zasluhují, ale také nezapomenout na nebezpečí a na to, že musíme chránit i naše nejbližší," řekl Duka ve Vlčnově na Slovácku.

Byl tam na mši konané na památku vlčnovského rodáka, nacisty umučeného dominikána Patrika Kužely. Duka při ní vzpomenul právě i na oběti pátečního teroristického útoku islamistů v Paříži, který si vyžádal 129 životů.

Kardinál Duka dodal, že zpravodajské služby už před několika lety upozorňovaly na nebezpečí, které bude souviset i s exodem uprchlíků. "Když mnozí z nás jsme říkali: 'Pozor, skutečně se musí přistupovat zodpovědně', tak jsme byli považováni za ustrašence a nevím, za sobce. Nyní vidíme, že právě i tyto útoky, ke kterým došlo v Paříži, jsou také dílem i vyslaných spojek terorismu," dodal Duka.

Dnes v poledne se v České republice na památku obětí teroristických útoků ve Francii rozezněly zvony v kostelích. Katolické farnosti k tomu vyzval právě Duka. Kardinál teroristické útoky ostře odsoudil a vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech. V Česku se zvony mimořádně rozezněly například i v prosinci 2011, kdy zemřel bývalý prezident Václav Havel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…