Karel Schwarzenberg: I my můžeme za to, že se lidem nežije dobře a musí prchat

01.03.2016 22:53

V České televizi se znovu debatovalo o uprchlické krizi. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) se shodli na tom, že v tuto chvíli nepotřebujeme střežit své hranice. Podle Hamáčka k řešení celé situace pomáhá i tlak Visegrádské čtyřky na Řecko. Schwarzenberg doplnil, že musíme mít na paměti nelehké životní osudy uprchlíků. A to i těch z Balkánu, neb i my můžeme za to, že se tam řadě lidí nežije dobře.

Karel Schwarzenberg: I my můžeme za to, že se lidem nežije dobře a musí prchat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg hovoří
reklama

Jen za první dva měsíce letošního roku se do Evropy přes Středozemní moře dostalo přes 30 tisíc uprchlíků. Řada z nich dnes uvízla v Řecku. Je vůbec v silách Evropy migrační vlnu zvládnout? V úterních Událostech, komentářích České televize o tom debatovali předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg (TOP 09).

V tuto chvíli nepotřebujeme kontrolovat své hranice, shodli se hosté

Hamáček je přesvědčen, že v tuto chvíli v Česku nepotřebujeme pravidelné hraniční kontroly. „Jsem přesvědčen, že dnes je potřeba kontrol nulová,“ konstatoval předseda sněmovny hned v úvodu. V tuto dobu prý nemá smysl komplikovat život českým občanům, protože hlavní migrační tlak nyní působí jinde, především na makedonsko-řecké hranici.

Schwarzenberg mu dal za pravdu. „Jak bylo řečeno, v tuto chvíli ohrožení našich hranic neexistuje,“ zaznělo z úst Schwarzenberga. Tomu se také nelíbí, že ministr vnitra bude mít možnost na pět dní uzavřít hranice. Počítá s tím zákon, který teď projednává sněmovna. Podle Schwarzenberga je tato pravomoc ministra příliš silná. „Dokázal bych si představit, aby toto rozhodnutí kontrasignoval premiér, a ne pan ministr vnitra sám,“ doplnil čestný předseda TOP 09.

Lidé prchají z Balkánu kvůli nám, udeřil Schwarzenberg

Pokud jde o širší kontext uprchlické krize, podle knížete nesmíme zapomínat, že na jihu Evropy se nacházejí tisíce uprchlíků, kteří mnohdy nemají co jíst. Je proto přesvědčen, že musíme pomoci matkám či dětem. „Ale nepochybuji o tom, že máme právo proud uprchlíků regulovat,“ doplnil.

„Myslím, že se shodneme na tom, že hranice nelze překračovat s klackem v ruce,“ ozval se Hamáček. Fakt, že se dav tisíců lidí dává do pohybu, připočítává tomu, že Řecko vozí migranty na pevninu. Navíc se o ně nezvládá postarat v záchytných táborech.

„Já bych to nenazval konflikty. Lidé žijící v bídě se chovají různě,“ poznamenal. Máme prý mít na paměti, jaká bída panuje v Kosovu. A nejen tam. Na Balkáně se řadě lidí nežije nejlépe. „A to jsme my sami zavinili, protože jsme brzdili přiblížení těchto zemí směrem k Evropě,“ zkritizoval EU, a tedy i nás čestný předseda TOP 09. V obecné rovině konstatoval, že není v silách Řecka zvládnout migrační vlnu takového rozsahu. „Já bych rád věděl, jestli bychom to my zvládli, kdybychom byli ve stejné situaci,“ kladl si řečnickou otázku předseda sněmovního zahraničního výboru.

Hamáček naproti tomu vyzdvihl tlak V4 na Řecko. Zmínky o možném plánu B, podle něhož by bylo možné uzavřít makedonsko-řeckou hranici, popohnalo Řeky k větší aktivitě. Začínají fungovat hotspoty, byť ne úplně dokonale, a vše se rozbíhá.

Kurdské děti nezažily nic jiného než válku. To je problém

Fotografka a šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová doplnila osobní svědectví o tom, jak to dnes vypadá v Sýrii. V zemi, kde už pět let zuří občanská válka. V zemi, odkud do Evropy utíkají tisíce lidí. Pobývala mezi Kurdy a bojovníky, kteří se ke Kurdům přidali v boji proti Islámskému státu. To je pro ně nepřítel číslo jedna. Kurdové a Arabové bojují bok po boku proti radikálnímu sunnitskému islámu. „Se syrským prezidentem Asadem udržují status quo a neútočí na sebe,“ doplnila.

Syrští Kurdové jsou sice také muslimové, ale své náboženství tak zaníceně neprožívají. „Velitelé, se kterými jsme mluvila, tvrdí, že hlavní silou je pro ně západní koalice s jejími leteckými údery. Sama jsem zažila situaci, kdy na nás mířil tank Islámského státu, když tu náhle přilétly stíhačky spojenců a tank zmizel. Nebyl zřejmě zničen, ale ustoupil,“ prozradila Klicperová.  

Setkala se prý i s dětskými bojovníky mezi Kurdy. Některým ozbrojencům stojícím proti Islámskému státu je jen 14 let. Prakticky ale nepotkáte sirotky. Pokud nějakému dítěti zabili rodiče, postará se o něj širší rodina.

Fotografka zavítala i do dobře známého města Kobani. „Ruiny města Kobani  jsou pro děti báječné hřiště. Myslím si, že většina českých matek by byla zděšena,“ prozradila. Hrají si prý nejčastěji na vojáky. „Nic víc než válku neznají,“ varovala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…