Karel Schwarzenberg: I my můžeme za to, že se lidem nežije dobře a musí prchat

01.03.2016 22:53 | Zprávy

V České televizi se znovu debatovalo o uprchlické krizi. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) se shodli na tom, že v tuto chvíli nepotřebujeme střežit své hranice. Podle Hamáčka k řešení celé situace pomáhá i tlak Visegrádské čtyřky na Řecko. Schwarzenberg doplnil, že musíme mít na paměti nelehké životní osudy uprchlíků. A to i těch z Balkánu, neb i my můžeme za to, že se tam řadě lidí nežije dobře.

Karel Schwarzenberg: I my můžeme za to, že se lidem nežije dobře a musí prchat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg hovoří

Jen za první dva měsíce letošního roku se do Evropy přes Středozemní moře dostalo přes 30 tisíc uprchlíků. Řada z nich dnes uvízla v Řecku. Je vůbec v silách Evropy migrační vlnu zvládnout? V úterních Událostech, komentářích České televize o tom debatovali předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg (TOP 09).

V tuto chvíli nepotřebujeme kontrolovat své hranice, shodli se hosté

Hamáček je přesvědčen, že v tuto chvíli v Česku nepotřebujeme pravidelné hraniční kontroly. „Jsem přesvědčen, že dnes je potřeba kontrol nulová,“ konstatoval předseda sněmovny hned v úvodu. V tuto dobu prý nemá smysl komplikovat život českým občanům, protože hlavní migrační tlak nyní působí jinde, především na makedonsko-řecké hranici.

Schwarzenberg mu dal za pravdu. „Jak bylo řečeno, v tuto chvíli ohrožení našich hranic neexistuje,“ zaznělo z úst Schwarzenberga. Tomu se také nelíbí, že ministr vnitra bude mít možnost na pět dní uzavřít hranice. Počítá s tím zákon, který teď projednává sněmovna. Podle Schwarzenberga je tato pravomoc ministra příliš silná. „Dokázal bych si představit, aby toto rozhodnutí kontrasignoval premiér, a ne pan ministr vnitra sám,“ doplnil čestný předseda TOP 09.

Lidé prchají z Balkánu kvůli nám, udeřil Schwarzenberg

Pokud jde o širší kontext uprchlické krize, podle knížete nesmíme zapomínat, že na jihu Evropy se nacházejí tisíce uprchlíků, kteří mnohdy nemají co jíst. Je proto přesvědčen, že musíme pomoci matkám či dětem. „Ale nepochybuji o tom, že máme právo proud uprchlíků regulovat,“ doplnil.

„Myslím, že se shodneme na tom, že hranice nelze překračovat s klackem v ruce,“ ozval se Hamáček. Fakt, že se dav tisíců lidí dává do pohybu, připočítává tomu, že Řecko vozí migranty na pevninu. Navíc se o ně nezvládá postarat v záchytných táborech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna na zahraničí, Ševčík povede školství, vymyslela ODS. Jenže „ministři“ se ozvali

4:44 Foldyna na zahraničí, Ševčík povede školství, vymyslela ODS. Jenže „ministři“ se ozvali

ODS varuje před povolební koalicí SPD a dalších subjektů, se kterými kandiduje, s hnutím ANO. A rovn…