Karel Schwarzenberg udeřil ze zahraničního tisku: Soros je největší nadějí pro demokracii ve východní Evropě

18. 5. 2017 18:11

Východní Evropa podle Karla Schwarzenberga stále potřebuje lidi, jako je George Soros. A pokud se jí jich nebude dostávat, mohla by se opět vrátit do časů, kdy jí vládl autoritatismus. Schwarzenberg, který se se Sorosem zná tři desítky let, to sdělil v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Bloomberg. Ta Schwarzenberga označuje za prince české diplomacie.

Karel Schwarzenberg udeřil ze zahraničního tisku: Soros je největší nadějí pro demokracii ve východní Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

„Bez Sorose a jeho vlivu by východní Evropa byla výrazně chudší a zaseklá v komunistickém způsobu myšlení,“ citoval Schwarzenberga Bloomberg. Finančník George Soros, který vydělal miliardy na burzovních spekulacích proti britské libře, věnoval neziskovým organizacím po celém světě celkem 13 miliard dolarů. Deklarovaným cílem investic je obnova demokracie, podpora svobodných voleb a konec segregace a diskriminace romského etnika v regionu východní Evropy. Multikulturní zaměření Sorosových neziskovek však v poslední době čelí čím dál častější kritice, a to nejen v USA, ale i v regionu střední a východní Evropy: v Polsku a Maďarsku.

Karel Schwarzenberg podle agentury neopomněl „vyplísnit“ maďarského premiéra Viktora Orbána, a to právě kvůli tomu, že vede proti aktivitám miliardáře otevřenou kampaň či dnes již spíše válku. Nejčerstvější v ní je nově uvedený zákon o školství, kterým z Maďarska Orbán de facto vypovídá Sorosovu Středoevropskou univerzitu (CEU). Kromě toho, že Orbánův krok vyhnal do ulic Budapešti demonstranty, vzbudil kritiku nejen v Bruselu, ale i v České republice. A z politické sféry dokonce zazněly hlasy vybízející k přestěhování Středoevropské univerzity do Prahy. Kromě bývalého předsedy Akademie věd a současného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše k tomu například vyzval i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zástupci CEU ale o přesunu podle všeho zatím neuvažují.  

Nutno podotknout, že Orbánovo tažení proti Sorosovi trvá již delší dobu. Maďarský premiér kromě jiného například finančníka viní z toho, že organizuje a podporuje migrační vlnu ze Středního a Blízkého východu do Evropy. Faktem je, že některé neziskovky, které Soros podporuje, například tisknou pro uprchlíky informační brožury, mapky či rovnou provozují celé webové stránky. Orbán viní neziskové organizace, které Soros v regionu podporuje, z vměšování. Koncem roku maďarským parlamentem protlačil zákon, který jejich počínání v Maďarsku podle slov jich samotných notně zkomplikuje. Nutí je totiž ke zveřejňování pravidelných zpráv týkajících se financování. Kritiku Orbána si podle Bloombergu neodpustil ani Schwarzenberg. Orbán se podle něj z liberála přímo před našimi zraky transformoval v nacionalistu a jeho režim „potřebuje nepřátele a nenávidí nezávislé instituce ve vlastní zemi“. Podle Schwarzenberga by bylo velkou ztrátou pro Maďarsko i střední Evropu, „kdyby toto intelektuální centrum (myšleno Sorosova Středoevropská univerzita) zmizelo“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jok

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

18:05 Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

Novinář a komentátor Jindřich Šídlo na serveru Seznam Zprávy hodnotí druhé funkční období prezidenta…