Karlu Schwarzenbergovi je šoufl. Zde je obsáhlé vysvětlení

10.11.2015 7:45

Je možné, že 17. listopadu se na pražském Albertově ocitne Miloš Zeman mimo jiné ve společnosti příznivců Bloku proti islámu Martina Konvičky. „Když se to bude dít s požehnáním prezidenta republiky, je mi z toho opravdu šoufl,“ řekl k tomu pro Aktuálně.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Karlu Schwarzenbergovi je šoufl. Zde je obsáhlé vysvětlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Anketa

Vadilo by vám, kdyby se Miloš Zeman 17. listopadu ocitl na pražském Albertově ve společnosti příznivců Martina Konvičky?

4%
96%
hlasovalo: 7861 lidí

Schwarzenberg následně na sociální síti uvedl, že 17. listopad je památkou studentů, již odmítali právě podobné smýšlení, jaké dnes prosazují Martin Konvička a další islamofobové. 

„Koncem třicátých let u nás existovala různá hnutí, která burcovala národ a varovala před židovským nebezpečím a světovým spiknutím. Dnes se neburcuje proti Židům, těch už je u nás málo, nicméně i počet muslimů je tady ve srovnání s ostatními evropskými státy mizivý,“ uvedl na svém facebookovém profilu Schwarzenberg s tím, že obdobné skupiny nyní vystupují a vyzývají k boji proti islámu a varují před příchodem muslimů. „Ovšem ve třicátých letech se tací alespoň poctivě jmenovali fašisté. Dnes, ze vcelku pochopitelných důvodů, užívají jiné názvy. Ale kázání nenávisti a vylučování skupin obyvatelstva, strach před čímkoliv cizím a jiným spojuje pány Konvičku, Černocha a další s jejich předchůdci o osmdesát let dříve,“ podotýká Schwarzenberg. A zatímco Tomáš Garrigue Masaryk podle Schwarzenberga ani na vteřinu nepomyslel na to, že by snad shromáždění podobných skupin podpořil, či na nich dokonce promluvil, z Hradu slyšíme, že si prezident Den boje za svobodu a demokracii připomene na Albertově v době konání demonstrace Bloku proti islámu a Úsvitu - národní koalice.

„Rád bych připomněl, že 17. listopad neodkazuje pouze na události z listopadu roku 1989, kdy se po demonstraci studentů a jejich zmlácení na Národní třídě začal u nás hroutit komunistický režim. Sedmnáctého listopadu 1939 demonstrovali čeští studenti právě proti podobným myšlenkám, proti kazatelům nenávisti a strachu, kteří se teď budou roztahovat na Albertově. Draze za to zaplatili a na jejich počest se tento den oslavuje jako Mezinárodní den studentstva. Měli bychom se snažit také zabránit zneužití národních svátků, jako jsou 17. listopad a 28. říjen, lidmi, kteří boří přesně to, co tyto svátky představují. Obranu svobody a právního státu proti nenávisti a populistickým lžím,“ uzavřel Schwarzenberg s připomínkou na rok 1939.

Proti účasti Zemana na demonstraci je i předseda ODS Petr Fiala. „Jednání pana prezidenta je těžké rozumět, už se o to ani nesnažím,“ uvedl. 

S účastí hlavy státu na demonstraci však nesouhlasí ani všichni členové hnutí ANO. Účast Zemana není ale oficiálně potvrzená ani jeho mluvčím Jiřím Ovčáčkem, ani předsedou hnutí Konvičkou. 

Původní text na serveru Aktuálně.cz najdete ZDE.

Celý text Karla Schwarzenberga na jeho facebookovém profilu:

Koncem třicátých let u nás existovala různá hnutí, která burcovala národ a varovala před židovským nebezpečím a světovým spiknutím. Dnes se neburcuje proti Židům, těch už je u nás málo, nicméně i počet muslimů je tady ve srovnání s ostatními evropskými státy mizivý. Nyní zase obdobné skupiny vystupují a vyzývají k boji proti islámu a varují před příchodem muslimů. Ovšem ve třicátých letech se tací alespoň poctivě jmenovali fašisté. Dnes, ze vcelku pochopitelných důvodů, užívají jiné názvy. Ale kázání nenávisti a vylučování skupin obyvatelstva, strach před čímkoliv cizím a jiným spojuje pány Konvičku, Černocha a další s jejich předchůdci o osmdesát let dříve. Zatímco Tomáš Garrigue Masaryk ovšemže ani na vteřinu nepomyslel na to, že by snad shromáždění podobných skupin podpořil, či na nich dokonce promluvil, z Hradu slyšíme, že si prezident Den boje za svobodu a demokracii připomene na Albertově v době konání demonstrace Bloku proti islámu a Úsvitu - národní koalice. Rád bych připomněl, že 17. listopad neodkazuje pouze na události z listopadu roku 1989, kdy se po demonstraci studentů a jejich zmlácení na Národní třídě začal u nás hroutit komunistický režim. Sedmnáctého listopadu 1939 demonstrovali čeští studenti právě proti podobným myšlenkám, proti kazatelům nenávisti a strachu, kteří se teď budou roztahovat na Albertově. Draze za to zaplatili a na jejich počest se tento den oslavuje jako Mezinárodní den studentstva. Děti, ženy a bezbranní jsou v naší zemi a ve světě chráněni před zneužitím zákonem. Měli bychom se snažit také zabránit zneužití národních svátků, jako jsou 17. listopad a 28. říjen, lidmi, kteří boří přesně to, co tyto svátky představují. Obranu svobody a právního státu proti nenávisti a populistickým lžím.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…