Kauza Kuřim. Děsivé týrání dětí v sektě šokovalo zemi právě před patnácti lety

7.5.2022 9:35 dop.

Od takzvané kuřimské kauzy dnes uplynulo 15 let. Nejděsivější případ týrání dětí, v němž hrála klíčovou roli Barbora Škrlová, připomíná server iDnes.cz.

Kauza Kuřim. Děsivé týrání dětí v sektě šokovalo zemi právě před patnácti lety
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Sedmiletý Ondřej a devítiletý Jakub. Dva sourozenci, kteří byli před 15 lety děsivě týráni. Například svazováním do kozelce, topením, škrcením, poléváním horkou vodou či zavíráním do psí klece. Ve vězení nakonec skončilo šest lidí včetně matky a tety chlapců. Na případ se přitom přišlo náhodou – díky všímavému sousedovi a napojení na chůvičku. Eduard Trdý tehdy hned zalarmoval policii.

Klíčovou osobou v případu byla 13letá dívka v těle tehdy 32leté ženy Barbora Škrlová. „Případ má i silné náboženské pozadí, v němž možná stojí odštěpenci náboženské sekty, jedním z motivů je údajně i natáčení brutálního pedofilního porna. Pravdu se ale veřejnost nikdy nedozví, soud nerozkryl, proč k týrání dětí došlo,“ poznamenává server iDnes.cz. Škrlová je dnes prý již jen zmatenou troskou.

Když Eduard Trdý upozornili policii na to, že na videu viděl zuboženého chlapce v kleci, do kuřimského bytu se vydali kriminalisté. Otevřely jim dvě ženy – sestry – Klára a Kateřina Mauerovy, které tvrdily, že mají jen třináctiletou holčičku Aničku. Kriminalisté se přesto snažili dostat do sklepa, i přes kousání a škrábání obou žen.

Nakonec týraní chlapci i dívka Anička končí v dětském centru Klokánek. Dívka prchá a vychází najevo, že nejde o 13letou dívku, ale o 32letou Barboru Škrlovou. Podle všeho hrála v případu roli manipulátorky.

Ve vazbě končí matka chlapců Klára Mauerová, její sestra Kateřina, bratr Škrlové Jan, jeho známý Jan Turek a bývalá pracovnice brněnského centra Paprsek Hana Bašová.

„Měli jsme co do činění s velmi manipulativními a zlými lidmi. Rozklíčovat celou kauzu bylo nesmírně složité a přispěl k tomu i fakt, že byla z později odsouzené dospělé ženy v počátcích vytvořena postava neznámé dívky Aničky,“ uvádí pro MF Dnes vyšetřovatelka kuřimské kauzy.

Motivů ke strašlivému týrání bylo podle všeho víc, hlavním bylo zřejmě náboženství. Otec Barbory Škrlové Josef založil totiž vlastní heretickou sektu a sama Barbora byla vnímána jako zvláštní duchovní člověk.  

Mučení chlapci jsou dnes dospělými muži. Otřesné zážitky však prý nadobro zdeformovaly jejich psychiku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …