Kauza „Novotný v ruské TV“: Ten, na koho také řvali, promluvil. Starosta nebude rád

03.12.2019 11:00

Kvůli svému záměru postavit pomník takzvaným vlasovcům starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný (ODS) v pátečním pořadu (00:33:45) „60 minut“ ruské státní televize Rossija 1 čelil obvinění z uctívání válečných zločinců. Novotný v přímém videovstupu prohlásil, že ruský názor nepovažuje za důležitý a že pomník má být věnován památce těch vojáků, kteří padli na konci druhé světové války při osvobozování Prahy. K rozhovoru se nyní vyjádřil pro deníkn.cz politolog Andrej Nikulin. Podle jeho slov se Novotný hodil ruské propagandě jako odstrašující případ.

Kauza „Novotný v ruské TV“: Ten, na koho také řvali, promluvil. Starosta nebude rád
Foto: Screen Youtube
Popisek: Starosta Řeporyjí Pavel Novotný v ruské televizi
reklama

Vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří nejprve bojovali po boku Němců proti Rudé armádě, ale v květnu 1945 pomáhali osvobodit Prahu. Příslušníky takzvané Ruské osvobozenecké armády pod velením generála Andreje Vlasova pokládá Rusko za zrádce a kolaboranty.

Ve studiu ruské televize zazněla mimo jiné argumentace, že vlasovci se v květnových dnech vzepřeli německým jednotkám ve snaze naklonit si Američany, do jejichž zajetí se chtěli dostat, neboť se obávali zajetí sovětského. Jeden z účastníků pořadu prohlásil, že jednotky maršála Ivana Koněva, který velel sovětským vojskům při osvobození části Polska a Čech, musely v Praze bojovat s nepřítelem i poté, co město vlasovci opustili. Zazněla rovněž slova o tom, že Vlasov byl odsouzen v Norimberském procesu s představiteli nacistického Německa.

Novotný poznamenal, že Koněv dorazil do Prahy až den po kapitulaci německých vojsk a že v Norimberku se o vlasovcích nehovořilo. Dodal, že se nechystá stavět pomník přímo generálu Vlasovovi, ale 300 příslušníkům takzvané Ruské osvobozenecké armády, kteří padli při osvobozování Prahy v roce 1945. „Nic proti Rusku nemáme,“ ujistil a zároveň řekl, že ruský názor v dané věci „nás nezajímá“.

Jeden z moderátorů vlasovce označil za vrahy, kteří se podíleli na potlačení varšavského povstání v roce 1944 a zabíjeli Židy, Rusy, Poláky, Němce, Ukrajince, kohokoli. Novotný reagoval výzvou, aby jeho oponent už nikdy nehovořil o tom, že vlasovci stříleli Poláky, a zdůraznil: „Vy jste postříleli v Katyni 12 000 Poláků, vy ubožáci. Co pakt Ribbentrop-Molotov, co si to vůbec dovolujete mluvit o střílení Poláků?“ Připomněl tak smlouvu o neútočení mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem z roku 1939, při níž si obě mocnosti de facto rozdělily Polsko, a masakr polských válečných a civilních zajatců z roku 1940, který měla na svědomí sovětská tajná policie NKVD a ke kterému se Moskva oficiálně přihlásila až v dubnu 1990.

Rozhovor s Novotným byl oboustranně emotivní. „To, co vyprávíte v ruské televizi, je naprosto absurdní ohýbání historie. My se tady tomu normálně smějeme v České republice,“ poznamenal řeporyjský starosta a o jednom z oponentů zapochyboval, zda není opilý či zfetovaný. „Chápu, že jste složitá osobnost,“ reagovala naopak moderátorka na Novotného posunky či grimasy, zatímco její kolega poznamenal, že starosta „mele samé nesmysly“. „Proč se šklebíte? Jste klaun, nebo jste utekl z blázince?“ tázal se moderátor Novotného, jehož ve finále označil za „hlupáka a ničemu“.

O pomníku vlasovcům má zastupitelstvo Řeporyjí rozhodnout 16. prosince. Záměr vytvořit podobný objekt vyvolal odmítavou reakci ruské diplomacie. Její mluvčí tento týden označila podobné plány za zločinné přepisování dějin a za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček již dříve médiím řekl, že jeho úřad je s ruskou stranou v kontaktu, ale že jde o záležitost samosprávy, za kterou nemůže rozhodovat vláda.

„Já musím říct a zdůraznit, že za zahraniční politiku odpovídá vláda a jsme demokracie, takže názory na některé věci se můžou lišit,“ řekl Petříček novinářům po dnešním jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana k zahraniční politice. Zdůraznil však, že jde také o zodpovědnost. „Respektuji, když místní samospráva má své záměry, zároveň myslím, že by také komunální politici měli respektovat nějaké dlouhodobé směřování české zahraniční politiky,“ dodal šéf diplomacie.

Nyní se k rozhovoru vyjádřil politolog Andrej Nikulin, a to v rozhovoru pro deníkn.cz. Zastal se Česka a zároveň řekl, že starostu Řeporyjí využila ruská propaganda. „Pokud dobře chápu osobnost pana Novotného, provokace mu není cizí. Problém tkví v tom, že svými činy a výroky naší propagandě nahrál. Teď na něm budou Rusům ukazovat, že v západní Evropě sílí fašismus, nacionalismus, nebo spíš nacismus. Stal se příkladem toho, jak u vás vzkvétají rusofobní nálady. Zkrátka se mu těmi kroky podařilo zapojit do ruské propagandistické mašinerie, která se projevuje v řadě jiných pořadů,“ nechal se slyšet Nikulin.

Podle jeho slov Novotného zkrátka ukázali, využili a vypnuli. „Tím spíš, že odpovídá i obrazu zvrácené Evropy jako dokonalý příklad ‚Gayevropana‘,“ dodal Nikulin a poukázal na vystupování Novotného i téma vlasovců. Novotný je, jak říká Nikulin, pro ruské diváky úplnou syntézou LGBT, fašismu a dalších nectností, které se do Ruska vtírají. 

Na otázku, zda je tedy starosta Novotný symbolem homosexuální Evropy, i když o homosexualitě nebyla řeč, Nikulin odvětil: „Jde o to, jak to celé podáte. Neříkám, že je někdo homosexuál, ani to, že by to bylo něco špatného. Jen se vám snažím vysvětlit, že on svým image potvrdil několik ruských propagandistických klišé. Proto se toho s takovou radostí chytli a pozvali ho. Není vyloučeno, že ho někdo pozve zas. On naplnil svůj PR program,“ poznamenal Nikulin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Všichni vidíme, proč to pan Okamura zastává, posmívala se Pekarová. Pak jí pobavilo „Babišovo Palermo“

13:34 Všichni vidíme, proč to pan Okamura zastává, posmívala se Pekarová. Pak jí pobavilo „Babišovo Palermo“

Česko čeká rozvolněné léto, připravuje se vláda dostatečně na další možnou vlnu pandemie, před ktero…