Kauza OKD: Svědek uklouzl. A zemřel

20. 5. 2019 8:45

Lidové noviny získaly verdikt soudu k patnáct let starému případu souvisejícímu s OKD. Podle všeho vyšetřování ovlivnila jedna zásadní chyba.

Kauza OKD: Svědek uklouzl. A zemřel
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Na začátku všeho byl nedotažený výslech na startu vyšetřování privatizace černouhelné těžební společnosti OKD. Při té měl stát přijít o 5,7 miliardy korun. A právě tento výslech měl přispět k nedávnému pádu obžaloby. A napravit to už nepůjde. Klíčový svědek Zdeněk Hrubý je po smrti.

Anketa

Kdo bude nejvíc zklamán výsledkem eurovoleb v ČR?

6%
9%
11%
2%
4%
4%
hlasovalo: 10624 lidí

Hrubý, někdejší náměstek ministra financí, měl na starosti převod státních akcií do soukromých rukou. „Postavení tohoto svědka v projednávané věci bylo důležité, neboť měl na starost a spolupracoval jako náměstek ministra financí s Fondem národního majetku ČR při přípravě podkladů pro privatizaci podílu akcí v OKD,“ uvádí Věra Trojanová, předsedkyně senátu Městského soudu v Praze. 

Nadšený horolezec Hrubý zahynul při výstupu na jedenáctou nejvyšší horu světa Gašerbrum I. „Zdeněk nejspíš uklouzl a zřítil se tisíc metrů dolů,“ uvedl český horolezec Marek Holeček, jenž byl v danou dobu s Hrubým. A i když detektivové Hrubého vyslechli ještě předtím, než došlo k obvinění trojice mužů v případu údajně nevýhodné privatizace, ze zákona nelze tento materiál u soudu použít – v případě, že s tím advokáti obžalovaných nesouhlasí. 

Městský soud v Praze tak v dubnu pravomocně zprostil obžaloby soudního znalce Rudolfa Douchu a také dva exmanažery Fondu národního majetku (FNM) Pavla Kutu a Jana Škurka. „Posledním způsobem, jak do patnáct let starého privatizačního skandálu mohou žalobci vstoupit, je podání dovolání. O něm by rozhodoval Nejvyšší soud. Dozorový státní zástupce Černý to po skončení líčení v dubnu nevyloučil. Proces, při kterém stát přišel o akcie OKD, jež ovládl podnikatel Bakala a v roce 2016 skončily v insolvenci, zajímá i sněmovní vyšetřovací komisi. Na vyřčení závěrů má čas do října,“ uzavírají Lidové noviny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …