Kauza takzvané justiční mafie zřejmě skončí smírem, exministryně Benešová dostane zpět 400 tisíc

25.09.2014 9:45

Dlouholetá kauza takzvané justiční mafie zřejmě skončí smírem. Žalobci navrhli někdejší nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, že jí vrátí náklady řízení ve výši zhruba 400.000 korun, které jim zaplatila na základě předchozího rozsudku. Benešová to řekla ČTK s tím, že v takovém případě nebude brát zpět omluvu, kterou vůči někdejším představitelům justice učinila na pokyn soudu před dvěma lety. Znění smíru musí schválit pražský vrchní soud.

Kauza takzvané justiční mafie zřejmě skončí smírem, exministryně Benešová dostane zpět 400 tisíc
Foto: ČSSD
Popisek: Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Případ takzvané justiční mafie se táhne už od roku 2007, kdy Benešová pronesla na adresu své nástupkyně ve funkci Renaty Vesecké, někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce či tehdejšího místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery výroky, kterými je spojila s ovlivňováním některých případů - například někdejšího vicepremiéra a současného senátora Jiřího Čunka. Sedm lidí, které zmínila, na Benešovou následně podalo žalobu na ochranu osobnosti.

Omluvu budu těžko brát zpět

"Věc je stará, dlouho se táhne. Omluvu jsem učinila před dvěma lety a těžko ji budu brát zpět," sdělila ČTK telefonicky Benešová. To, že se Benešová musí omluvit,stanovil pravomocně pražský vrchní soud v roce 2011. Podle odvolacího senátu totiž výroky zasáhly do osobnostních práv žalobců a neprokázalo se, že by tvrzení o justiční mafii mělo reálný základ. Soud Benešové navíc nařídil uhradit náklady soudního řízení přesahující 400.000 korun.

Podle NS musí ústavní činitelé strpět vyšší míru kritiky, než řadoví občané

Nejvyšší soud však toto rozhodnutí počátkem loňského roku zrušil jako nesprávný s tím, že advokátka Benešová výroky neporušila etická pravidla své profese. Ústavní činitelé by navíc měli strpět vyšší míru kritiky než řadoví občané. Vrchní soud tedy měl znovu zvážit, zda míra kritiky z úst Benešové nebyla přípustná.

Nové projednání věci nařídil odvolací senát Romany Vostrejšové na dnešek, v uplynulých dvou letech jednání celkem čtyřikrát odvolal nebo odročil. Dnešní zasedání zrušil poté, co ho strany sporu v předvečer jednání informovaly o vzájemné snaze uzavřít smír.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…