První část zákona zakazujícího jednorázové plasty v České republice nabyla účinnosti již v říjnu 2022, kdy se kvůli unijní směrnici „k omezení plastového odpadu v mořích a oceánech a podpoře cirkulární ekonomiky“ u nás zakázalo uvádět na trh jednorázové plastové vatové tyčinky, plastové příbory, talíře, brčka, míchátka, tyčky k balonkům, nádoby na potraviny, kelímky a nádoby na nápoje z expandovaného polystyrénu a výrobky z oxo-rozložitelných plastů
A kdo si ještě za tu dobu nezvykl na chuť rozmočeného papírového brčka v ústech, toho zřejmě nepotěšilo ani ještě viditelnější omezení, které přineslo povinnost výrobcům lahví dodávat na trh pouze neodnímatelná plastová víčka.
Omezení, platící od letošního 1. července, se setkává s nepříliš radostným přijetím od spotřebitelů, kteří zmiňují nepraktičnost uzavírání lahví či to, že jim uzávěry napevno přidělané k lahvím vadí při pití přímo z nich. „Tyhlety přidělaný víčka mě extrémně serou. Je nepříjemný z toho pít, takže to musím vždycky urvat. Je to zbytečnej krok navíc, bere mi to čas a energii. Kdo to vymyslel tyvole?“ zní kupříkladu po sociálních sítích.
Ale mimo spotřebitelů se ozývají také producenti nápojů, kteří – mimo to, že za unijní nařízení schytávají hněv od zákazníků – bojují se zvýšením nákladů na výrobu nových balení i s neekologičností v podobě větší spotřeby plastů na výrobu takových obalů.
Například česká Kofola poukazuje na studii poradensko-auditorské firmy PwC, která propočetla, že směrnice o neodnímatelných víčkách znamená od 50 000 do 200 000 tun dalšího plastu navíc při výrobě, od 58 do 381 milionů kilogramů dalších emisí CO2 a ekonomický dopad v hodnotě od 2,7 miliardy eur. „Pro určitě typy technologií, jako je například aseptické plnění, které umožňuje vyrábět nápoje bez konzervantů, bude navíc zavedení neoddělitelných víček technologicky komplikované,“ dodala PwC.
Tím však tažení Bruselu na poli produktů z plastu nekončí – na spotřebitele v EU se chystá ještě razantnější omezování.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas