Kazašský prezident se chystá na Hrad, delegace podepíší smlouvy

23.10.2012 6:21

Dvoudenní návštěvu Prahy dnes zahájí kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, na Hradě ho přijme prezident Václav Klaus. Návštěvě mají dominovat ekonomická témata včetně dodávek strategických surovin ropy a plynu. Nazarbajev přiveze velkou delegaci, v níž mají být čtyři ministři, dva guvernéři a 45 podnikatelů. Zástupci a firmy z obou zemí využijí pobytu Nazarbajeva k podpisu více než deseti dohod.

Kazašský prezident se chystá na Hrad, delegace podepíší smlouvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sousoší nad bránou Pražského hradu

Kazachstán je třetím nejvýznamnějším dodavatelem ropy do Česka, uvedlo ministerstvo průmyslu. V českém vývozu dominují stroje a zařízení. Obchodní bilance je s ohledem na vysoký dovoz ropy pasivní a šance ji vyrovnat je především v posílení českého exportu, dodalo ministerstvo. České firmy mají šanci především v energetice, těžbě a zpracování surovin, chemickém průmyslu, dopravní infrastruktuře, v komunálním, vodním a odpadním hospodářství či zdravotnictví.

Nazarbajev je své zemi v podstatě neomezeným vládcem

Zatím není známo, zda budou čeští představitelé s kazašskou delegací projednávat i dluh vůči Česku, který Kazachstán má. Návštěva Nazarbajeva je dlouho připravovaná, ve středu spolu s Klausem půjde na podnikatelské fórum.

Nazarbajev je své zemi v podstatě neomezeným vládcem. Jeho strana Světlo vlasti (Nur otan) vyhrála lednové volby v Kazachstánu se ziskem tří čtvrtin křesel v parlamentu. Zahraniční pozorovatelé volby kritizovali jako nedemokratické. Zemi ovládá propojený systém rodinných a kmenových vazeb.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herec Trojan: Milion chvilek v politice? Možná, kdyby... A Babiš? Odklon od Masaryka s Havlem

10:21 Herec Trojan: Milion chvilek v politice? Možná, kdyby... A Babiš? Odklon od Masaryka s Havlem

Sobotní demonstraci na Letenské pláni přišel do internetové televize DVTV zhodnotit herec Ivan Troja…