Každé čtvrté české dítě má ještě před školou čtyři kazy a víc

01.06.2013 17:43

Na pravidelnou prevenci k zubaři chodí jen 40 procent dětí v předškolním věku. Výsledkem je, že každé čtvrté dítě už v raném věku má čtyři kazy a víc. Vyplynulo to z ankety mezi pražskými stomatology. Péči o chrup malých dětí mají v rukou výhradně rodiče. Neuvědomují si ale, že již u předškoláků je tato péče klíčová pro budoucí vývoj jejich zubů, řekl pražský zubař Jan Stuchlík.

Každé čtvrté české dítě má ještě před školou čtyři kazy a víc
Foto: Archiv
Popisek: Děti u moře, ilustrační foto

Malé děti se podle něj musejí naučit starat o chrup od malička. První preventivní prohlídku u zubaře má dítě mít už v prvním roce života, mezi šestým a dvanáctým měsícem, pak dvakrát ročně až do 18 let. Rodiče si stěžují, že je obtížné najít zubaře, který by se malým dětem věnoval.

"Když dítě chodí do zubní ordinace a ještě mu nevrtáme kazy, nezafixuje si v souvislosti se zubařem obvyklá traumata," uvedl Stuchlík s tím, že dentální klinika, kde působí, zařídila jednu ordinaci rovnou jako zábavný dětský svět. "Vychováváme si tak věrného klienta odmalička," řekl.

První dětský chrup je sice dočasný, ale plní důležité funkce. Především jde o zachování a vytváření místa pro stálé zuby. "Pokud se mléčný zub musí kvůli kazu předčasně odstranit, posouvá se celý chrup dopředu. Mezera, která je vyhrazena pro stálý zub, se zužuje. Druhý zub pak pro svůj správný vývoj nemá dost prostoru," vysvětlil lékař.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 „Chachacha!“ 109 Kč za Ramu. A Čech se pomstil za drahotu

9:45 „Chachacha!“ 109 Kč za Ramu. A Čech se pomstil za drahotu

„Nenakupujte v Česku, přijeďte do Polska. Polsko – standardní evropská země.“ Takové video se objevi…