Každý Rom na střední školu! Pomohou se stárnutím Evropy. Návrhy z Bruselu, z okolí TOP 09 a KDU-ČSL

22.06.2020 12:20

Evropští lidovci na Twitteru sdíleli návrh slovenského europoslance za stranu Igora Matoviče, Petera Polláka. V návrhu se zabývají tím, jak zlepšit situaci Romů. Plán zahrnuje investice do pitné vody i možnost podpůrného doučování Romů tak, aby každý z nich získal středoškolské vzdělání. „Integrace rostoucí populace Romů není zátěží, ale příležitostí,“ napsali na Twitteru. 41 % Romů se cítí diskriminováno kvůli svému etnickému původu, jak s tím bojovat?

Každý Rom na střední školu! Pomohou se stárnutím Evropy. Návrhy z Bruselu, z okolí TOP 09 a KDU-ČSL
Foto: repro Facebook
Popisek: Slovenský europoslanec za hnutí Igora Matoviče OĽaNO, Peter Pollák

Evropská lidová strana, tedy frakce v Evropském parlamentu, v níž jsou zastoupeny i čeští Lidovci, Starostové a nezávislí či TOP 09, sdílela na svém Twitteru příspěvek. Ten se týkal situace Romů v Evropské unii. „10 let Romské strategie EU nic nezměnilo v těžké každodenní realitě Romů,“ zněla část tweetu. Příspěvek pokračuje konkrétními politickými návrhy, za nimiž stojí slovenský europoslanec Peter Pollák za stranu Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

 

 

Anketa

Vadí vám údajný střet zájmů Andreje Babiše?

9%
91%
hlasovalo: 16982 lidí

Tyto politické návrhy mají dát všem Romům šanci a mají pomoct s problémem stárnutí Evropy. Konkrétně tedy žádají o více investic v infrastruktuře pitné vody, jelikož každý třetí Rom žije bez pitné body doma. „Každý Rom musí získat středoškolské vzdělání a možnost podpůrného doučování tak, aby jejich šance na získání práce byla stejná, jako u neromů.  Polovina dětí školního věku v některých romských komunitách nenavštěvuje školu,“ zněl další návrh.

Dále by pak místní podnikatelé měli mít dle politika pobídky k zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných lidí. Podpora romského podnikání je prý pak způsob, jak to změnit. „V některých státech EU až 63 % Romů jsou nezaměstnaní nebo se nechodí vzdělávat,“ varovali Lidovci.

Problémem je pak i nenávist vůči Romům. Bojovat by se s ní mělo skrz vzdělávání o romské historii a kultuře ve školách, čtením romské tematiky v médiích a posloucháním toho, co Romové říkají na politiku ve všech úrovních. 41 % Romů se prý cítí diskriminováni kvůli jejich etnickému původu. „Integrace rostoucí populace Romů není zátěží, ale příležitostí. Abychom využili této příležitosti, zaměříme se v EU na dosahování výsledků v romských projektech, zaměřujících se na země s velkou romskou komunitou a bojující proti hluboce zakořeněným stereotypům,“ zakončila Evropská lidová strana na Twitteru svůj příspěvek.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

21:45 Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

V posledních letech důvěra v lékaře u části české populace značně utrpěla. Kvůli covidu se, podle bý…