Každý prezident se pohyboval na hraně ústavy. Masaryka nevyjímaje, říká Mlsna

30.03.2013 13:18 | Zprávy

Ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna je přesvědčen, že žaloba pro velezradu na exprezidenta Václava Klause nemohla skončit jinak než smetením ze stolu a to nejen z procesních důvodů. Je třeba přihlédnout i k tomu, jak jednali předchozí prezidenti. Na hraně ústavy se pohyboval už T. G. Masaryk. Ministr se v rozhovoru pro sobotní deník Právo vyjádřil také k zákonům přicházejícím do Česka z EU a obhajoval církevní restituce.

Každý prezident se pohyboval na hraně ústavy. Masaryka nevyjímaje, říká Mlsna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Mlsna

"Každý prezident v československých dějinách si kolíkoval jednání na hraně svých kompetencí. Počínaje Masarykem, který měl povinnost, aby všechny jeho úkony byly spolupodepsány vládou. Masaryk si nechodil své úkony a projevy kontrasignovat, považoval to za nedůstojné. Porušoval tak ústavní listinu po celé období, kdy byl ve funkci a nikdo ho za to nežaloval.  připomíná Mlsna.

S vypořádáním mezi státem a církví počítáme už od roku 1991

Na druhé straně považuje Mlsna za logické, že se některé politické spory dostávají před ústavní soudce. Ústavní soud ovšem dává v poslední době najevo, že se hodlá zabývat jen záležitostmi ústavně - první povahy a nikoli politickými spory. Jedním z politických témat, kterým se bude soud dříve či později zabývat, je i zákon o církevních restitucích. Argumenty podavatelů k Ústavnímu soudu jsou podle Mlsny spíše politické, Po právní stránce se totiž s vyrovnáním mezi státem a církví počítá nejméně od orku 1991, kdy byl přijat zákon o půdě, v němž se o vypořádání hovoří

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…