Každý prezident se pohyboval na hraně ústavy. Masaryka nevyjímaje, říká Mlsna

30.03.2013 13:18 | Zprávy
autor: mp

Ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna je přesvědčen, že žaloba pro velezradu na exprezidenta Václava Klause nemohla skončit jinak než smetením ze stolu a to nejen z procesních důvodů. Je třeba přihlédnout i k tomu, jak jednali předchozí prezidenti. Na hraně ústavy se pohyboval už T. G. Masaryk. Ministr se v rozhovoru pro sobotní deník Právo vyjádřil také k zákonům přicházejícím do Česka z EU a obhajoval církevní restituce.

Každý prezident se pohyboval na hraně ústavy. Masaryka nevyjímaje, říká Mlsna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Mlsna

"Každý prezident v československých dějinách si kolíkoval jednání na hraně svých kompetencí. Počínaje Masarykem, který měl povinnost, aby všechny jeho úkony byly spolupodepsány vládou. Masaryk si nechodil své úkony a projevy kontrasignovat, považoval to za nedůstojné. Porušoval tak ústavní listinu po celé období, kdy byl ve funkci a nikdo ho za to nežaloval.  připomíná Mlsna.

S vypořádáním mezi státem a církví počítáme už od roku 1991

Na druhé straně považuje Mlsna za logické, že se některé politické spory dostávají před ústavní soudce. Ústavní soud ovšem dává v poslední době najevo, že se hodlá zabývat jen záležitostmi ústavně - první povahy a nikoli politickými spory. Jedním z politických témat, kterým se bude soud dříve či později zabývat, je i zákon o církevních restitucích. Argumenty podavatelů k Ústavnímu soudu jsou podle Mlsny spíše politické, Po právní stránce se totiž s vyrovnáním mezi státem a církví počítá nejméně od orku 1991, kdy byl přijat zákon o půdě, v němž se o vypořádání hovoří

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…