Kážou vodu a sami pijou víno? Bruselští úředníci se nechtějí vzdát tryskáčů

13.08.2021 8:07

Server Politico.eu upozornil, že úředníci a politici z nejvyšších pater si navzdory proklamacím o nutnosti šetřit životní prostředí budou dál užívat luxus leteckých taxíků. Jinak řečeno, navzdory proklamacím, že je nutné redukovat uhlíkovou stopu, budou dál létat v tryskáčích. Vyčlenili si na to 13,5 milionu euro. A ostatní lidé si budou utahovat opasky.

Kážou  vodu a sami pijou víno? Bruselští úředníci se nechtějí vzdát tryskáčů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Ekologičtí aktivisté v čele se švédskou studentkou Gretou Thunbergovou volají do světa, že lidé musí maximálně omezit létání, protože letecká doprava enormně zatěžuje životní prostředí. I kvůli podobným varováním se Evropská komise rozhodla připravit balík návrhů, jak nechat zezelenat evropskou ekonomiku. Hlouběji do kapsy kvůli tomu budou muset sáhnout všichni občané EU. Jenže se zdá, že ekologická nařízení nebudou platit pro všechny. Bruselští úředníci si totiž budou dál létat v tryskáčích.

Z veřejně přístupných dokumentů vyplývá, že se výdaje na letecké cesty pro členy Evropské komise, Evropského parlamentu a Evropské rady mohou v příštích 4 letech vyjít až na 13,5 milionu eur. V letech 2016 až 2021 bylo na tyto letecké cesty vyčleněno 10,7 milionu euro.

Evropská komise vysvětluje navýšení stropu tím, že koronavirová krize vedla k redukci komerčních letů, ale bruselští politici musí létat po světě tak či tak, proto byl balík peněz na soukromé lety takto navýšen.

Dochází k tomu v době, kdy Evropská komise představila plán, jak do roku 2050 udělat z EU uhlíkově neutrální společenství. Počítá se v něm mimo jiné s koncem výroby spalovacích motorů v automobilech v roce 2035.  

Evropská komise počítá v rámci tohoto plánu s tím, že proběhne víc videokonferencí,  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 „Chachacha!“ 109 Kč za Ramu. A Čech se pomstil za drahotu

9:45 „Chachacha!“ 109 Kč za Ramu. A Čech se pomstil za drahotu

„Nenakupujte v Česku, přijeďte do Polska. Polsko – standardní evropská země.“ Takové video se objevi…