Čtyřiadvacetiletá Farah Alhajeh žádala ve Švédsku o práci tlumočnice. Vše probíhalo normálně, až do okamžiku, než muž, který pohovor vedl, hodlal mladé ženě podat ruku, jak se v našich končinách sluší a patří. Žena mu ji odmítla podat. Z náboženských důvodů. A nerozešli se v dobrém. Farah Alhajeh to tak ale nechtěla nechat a obrátila se na soud s tím, že u pracovního pohovoru čelila diskriminaci. Britská BBC informuje o tom, že mladá žena soud vyhrála.
Soud žalované firmě uložil zaplatit mladé ženě odškodné 40 tisíc švédských korun, asi 98 tisíc korun českých. Dámu u soudu zastupoval švédský ombudsman. Soud dospěl k závěru, že na základě Evropské úmluvy o lidských právech žena mohla podanou ruku odmítnout, když měla pocit, že by to narušilo její integritu, kterou spoluutváří i její víra v boha.
Senátor Ivo Valenta to však vidí jinak. Pokud chce jedinec pracovat pro danou firmu, měl by podle politika respektovat pravidla, jaká nastavil zaměstnavatel. Zvlášť, když jde o společensky tak běžnou věc, jakou je v Evropě podání ruky. Pokud uchazeč o práci odmítá respektovat pravidla zaměstnavatele, nikdo mu přece nebrání hledat práci jinde.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp