Kdepak, Andreji, hnízdo máš? Z této TV reportáže musel Babiše trefit šlak

15.03.2016 11:00

Poměrně ostře se do ministra financí Andreje Babiše pustila kvůli tomu, že se v kauze své Farmy Čapí hnízdo možná dopustil dotačního podvodu, TV Barrandov. Ta celou situaci kolem Čapího hnízda ve své reportáži poměrně detailně zmapovala. V průběhu celé reportáže hraje v podkresu píseň Karla Gotta „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš“.

Kdepak, Andreji, hnízdo máš? Z této TV reportáže musel Babiše trefit šlak
Foto: archív autora
Popisek: čapí hnízdo
reklama

Anketa

Vadí vám případ možného dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo?

56%
44%
hlasovalo: 6373 lidí

Nejprve citovala Babišova slova, která zazněla o Čapím hnízdě v dokumentu odvysílaném před časem Českou televizí: „Myslím, že je to nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt: 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma...“

Moderátorka pak k tomu poznamenala, že poté, co Babiš v onom dokumentu o Čapím hnízdě řekl, se mu bude jen těžko vysvětlovat, že farma Čapí hnízdo a s ní spojené problémy nejsou jeho.

Reportáž ZDE ve stopě 21:00

Běžný oběd vyjde na 570 Kč

Reportér televize se pak rozhodl vyzkoušet, zda je Čapí hnízdo (leží 60 km jižně od Prahy, nedaleko od vesnice Olbramovice) skutečně vhodné pro rodiny s dětmi, jak je prezentováno. „Dali jsme si sodovku, hráškový krém, svíčkovou, čaj a vývar. Suma sumárum za 570 korun. Čapí hnízdo zkrátka není pro lidi z levného kraje. Vzít sem na víkend rodinu, nechám tu minimálně 10 tisíc,“ poznamenal s tím, že o to v celé kauze ale nejde.

Podivné majetkové přesuny

„Problém je jinde. Jak tohle všechno vzniklo (ukazuje za zády se rozprostírající areál Čapího hnízda). Ještě v roce 2007 byl bývalý statek Babišovým majetkem.“ (Grafika ukazuje, že v roce 2007 patřil statek firmě ZZN Agro Pelhřimov spadající pod Agrofert, v roce 2008 vzniká samostatná Farma Čapí hnízdo. A v roce 2014 se farma slučuje s firmou IMOBA, spadající pod Agrofert.)

Proč takové majetkové přesuny? Podle reportáže byl jejich důvodem jediný cíl, a to získat z EU dotaci 54 milionů korun.

Slovo pak dostal šéfredaktor časopisu Faktor S Ondřej Fér: „Jde o to, že společnost, která byla majitelem Čapího hnízda, na určitou dobu, kterou potřebovala přesně na čerpání dotací, se vyčlenila z koncernu Agrofert, stala se malou firmou, která mohla čerpat dotaci, a jakmile tu dotaci dočerpala, vrátila se k holdingu Agrofert.“

Ministr je s pravdou na štíru

Reportér poukázal na to, že Babiš se tváří, že je vše v pořádku. Ale současně se do celé věci neuvěřitelně zamotává. „O Čapím hnízdě například prohlásil: ‚Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.‘“

Na znamení toho, že Babiš nemluví pravdu, jsou znovu citována Babišova slova z dokumentu ČT, kde Babiš o Čapím hnízdě říká, že je to nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel. Následuje záběr na výpis z obchodního rejstříku, kde je uvedeno, že firmu IMOBA, která nyní Čapí hnízdo vlastní, vlastní v podstatě sám Andrej Babiš.

V době, kdy se Čapí hnízdo tvářilo jako malá firmička a s ministrem naoko nemělo nic společného, Andrej Babiš prohlásil: „Nevím, komu to patří.“ To prý řekl časopisu Respekt v roce 2013. Firmě přesto poskytl půjčku 400 milionů korun na přestavbu areálu a jednal prý jen s nějakými advokáty.

Fér k tomu ale řekl: „Neumím si představit, že člověk jako Andrej Babiš, který musí mít nějaké intelektuální schopnosti a dobrou paměť, by si nevšiml toho, že v té firmě v představenstvu sedí bratr jeho partnerky a jeho dcera z prvního manželství.“

Také není pravda, že audit nenalezl žádné pochybení

Reportér pak vysvětlil, že řeč je o Martinu Herodesovi a Adrianě Bobekové. A zmínění advokáti? Ti také nebyli jen tak nějací. Byli to Babišovi advokáti Václav Knotek a Gabriela Knapová. Knotek podle Féra sedí ve správní radě Agrofertu.

Reportér nicméně upozorňuje, že Babiš dlouhodobě odmítá, že by se dopustil nějakého podvodu. Babiš totiž letos Lidovým novinám řekl: „Dotace pro Farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoliv nálezu.“

Jenže to není pravda. Audit v roce 2011 pochybení našel a pokutu udělil. Ta se i s penále vyšplhala na 6 milionů korun. Rok nato však ROP Střední Čechy, který dotaci Čapímu hnízdu přiklepl, pokutu snížil o 99 %. A firma platila jen směšných 37 tisíc plus penále. „Okolo celé dotace krouží ještě policie a šetří ji evropský protikorupční úřad Olaf. Andrej Babiš tak v duši klid ještě nemá,“ dodal reportér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak plynování Židů.“ Scéna ve škole kvůli rouškám. Utnula to policie

14:50 „Jak plynování Židů.“ Scéna ve škole kvůli rouškám. Utnula to policie

Návrat školáků zaktivizoval Janu Peterkovou, která si šla vyzkoušet svůj vyargumentovaný postup prot…