První otázka moderátora Martina Řezníčka mířila na Rožánka, a to, zda je výběr z kandidátů nominovaných různými, často i obskurními spolky (např. včelaři) důstojný. Rožánek připomenul, že systém funguje již 20 let, od televizní krize na přelomu tisíciletí a má za cíl co nejvíce zjednodušit přístup obyčejných lidí k nominování těch, které v radě chtějí vidět. „Takže v tomto to není velké překvapení, že tam jsou spolky, které na první pohled mohou působit obskurně, ale je to věc, která se u těch voleb do mediálních rad objevuje dlouhodobě. Důstojnost to prý nenarušuje právě kvůli principu, s nímž byl způsob volby koncipován.
Kotrba potvrdil jako přímý účastník přípravy novely, že cílem bylo zdemokratizovat volbu a odstínit od ní přímo politiky. Což vycházelo z tehdejší politické situace. Řezníček se zeptal, zda je to dostatečný filtr. „Vzhledem k tomu, že nezávislí žurnalisté se nacházejí v zahrádkářských koloniích, tak si myslím, že je to naprosto dokonalý filtr,“ popíchl Kotrba Kučeru odkazem na reportáž Luboše Xavera Veselého. Už vážně dodal, že tento způsob je úplně stejně absurdní jako jiné způsoby výběru, pokud uznáme demokratický princip, že i včelař může mít v Radě ČT svého zástupce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas