Kdo je víc, Zeman nebo Merkelová? V ČT bylo živo, Kalousek se smál Filipovi

11.05.2015 23:31

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek po návštěvě prezidenta Zemana v Moskvě prohlásil, že se naše hlava státu jen nedůstojně hrbila před diktátorem. Vidí to kancléř prezidenta Vratislav Mynář, který byl v Moskvě se Zemanem, stejně? A co na to šéf komunistů Vojtěch Filip? Tito tři pánové se sešli v pondělních Událostech, komentářích České televize. A bylo se na co dívat. Kalousek mimo jiné poznamenal, že Miloš Zeman odvádí pozornost od údajné "tunelu" Andreje Babiše.

Kdo je víc, Zeman nebo Merkelová? V ČT bylo živo, Kalousek se smál Filipovi
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Prezident České republiky Miloš Zeman
reklama

Anketa

Vadila vám Zemanova cesta do Moskvy?

9%
91%
hlasovalo: 12009 lidí

Mynář na úvod prohlásil, že na něj návštěva v Moskvě působila pozitivně a to nejen kvůli setkání s veterány. Uctění památky obětí bojovníků ve druhé světové válce bylo prvořadým cílem návštěvy. "A samozřejmě i velmi úspěšná schůzka s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Doufám, že v brzké době pocítíme plody jednání mezi prezidenty," uvedl. Kritika prezidenta ho prý ani příliš nepřekvapila. Nelze se zavděčit všem, konstatoval.

Všechno je možné, věří Mynář

Je sice možné, že si mohla ruská strana vykládat návštěvu také tak, že se jí daří štěpit Evropskou unii, ale Mynář se bránil, že představitelům Ruska do hlavy neviděl.

Zazněla také prezidentova slova o tom, že by se Rusko do dvaceti let mohlo stát členem EU. "Ano, mohu potvrdit, že toto zaznělo z úst prezidenta Zemana. Já jsem u těch jednání byl a negativní reakci ruského prezidenta jsem nezaznamenal. Troufám si říct, že je všechno možné," vyjádřil svůj názor kancléř.

Pokud jde o plnění dohod z Minsku, Putin prý Zemana ujišťoval, že svou část dohody dodrží do posledního puntíku, načež Miloš Zeman reagoval tím, že by mohlo dojít i na zrušení protiruských sankcí EU na konci tohoto roku.

Prezident se setkal také se šéfem ruských železnic Vladimirem Jakuninem. Prý se zajímal např. o rozšíření tzv. hedvábné stezky z Číny, přes Rusko do Evropy, na které by se teoreticky mohly podílet i české firmy. "Historicky je pojí přátelství," poznamenal také Mynář na adresu Zemana a Jakunina.

Kdo je víc, Zeman nebo Merkelová?

Kalousek si však ve studiu položil otázku, zda uctění památky padlých právě v Moskvě 9. května nemělo posloužit právě k legitimizaci kroků Vladimira Putina. Obává se, že ano. "To znevěrohodňuje Českou republiku v očích spojenců," posteskl si Kalousek. Naproti tomu kancléřka Merkelová označila anexi Krymu za zločinnou a protiprávní. "A paní kancléřka je protokolárně natolik významná, že se vyrovná prezidentu Zemanovi," vyjádřil svůj názor Kalousek. Rozčílil se nad tím, že prezident Zeman nemluvil o zločinné agresi na Krymu, ale hovořil o končící občanské válce na Ukrajině.

Vojtěch Filip v opozici vůči Kalouskovi poukázal na případ Kosova, který není chápán jako protiprávní a všem je třeba měřit stejným metrem. Zmínil také setkání světových politiků před rokem v Normandii. Všichni ti, kteří tam byli, měli být podle šéfa komunistů i o víkendu v Moskvě. Kalousek si ale trval na svém, Zeman se podle něho postavil na stranu Kremlu, což není dobře.

Filip ale poukázal také na to, že se prezident Miloš Zeman zřekl účasti na vojenské přehlídce. "Já se domnívám, že zcela zbytečně," uvedl a v této souvislosti dodal, že se přehlídky zúčastnil i první tajemník OSN. Česká republika se tak podle Filipa bohužel postavila po bok USA, které se snaží rozeštvávat EU a Rusko, což jde proti našim národním zájmu.

"Komunisti jsou stále stejní, ze všeho viní kapitalisty z Wall Streetu," smál se Kalousek

Kalousek vyjádřil pochopení nad tím, že Filip říká to, co chtějí slyšet komunističtí voliči, ale všichni rozumní lidé by měli vystavit stopku ruskému agresorovi. "Protože na jeho jídelním lístku jsme i my, a toho já se obávám," udeřil Kalousek. "Pane předsedo a víte, co je úžasné? Tady agresor z Moskvy okupuje kus Ukrajiny a podle vás za to mohou vrazi z Wall Streetu, vy se prostě nezměníte," rozesmál se následně ve studiu první místopředseda TOP 09. Poukázal také na to, že před rokem a půl Vladimir Putin mluvil o tom, že na Krymu nejsou ruští vojáci, aby po roce a půl přiznal, že anexe Krymu byla z ruské strany naplánovaná už dlouho před Majdanem," pokračoval Kalousek.

Filip mu oponoval, že ruští vojáci byli na Krymu na základě uznávané smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou.

V závěru si Kalousek také posteskl nad tím, že prezident Zeman svým nepatřičným jednání strhává pozornost na sebe, čímž ovšem odvádí pozornost od počínání "oligarchy" Andreje Babiše. Má prý na mysli kauzu, na kterou upozornili Reportéři ČT. Babišova firma totiž prodala státu důležité pozemky, ale stalo se tak až poté, co Babišův ministr připravil zdražení těchto pozemků a vláda to schválila.

"Pojďme se vsadit, že Babišova média budou psát o Zemanově návštěvě v Moskvě, ale nebudou psát o Babišově tunelu," uzavřel své vystoupení Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…