„Havel vnášel svými divadelními kusy a eseji do té naší beznaděje přece jen nějakou naději. Dá se alespoň pojmenovat to, kde se brala ta beznaděj, a nabízel něco k jejímu překonání,“ zavzpomínal na časy, kdy nám vládli lidé z KSČ, Dobrovský. Před rokem 1989 tedy Havel představoval určitou naději. „Václav Havel byl pro mě nositelem také těch hodnot, které jsem zaznamenal ještě v dětství, hodnot z první republiky. A já jsem v těch Havlových postojích cítil určitý návrat k prvorepublikové tradici,“ doplnil.
Sám Dobrovský jako někdejší ministr obrany zavzpomínal také na odsun sovětských okupantů z Československa. Kdyby mu místo ministra obrany nabídl kdokoli jiný než Havel, asi by nepřijal, ale takhle se úřadu chopil. Na Havlovi také ocenil, že nás maximálně rychle přivedl zpátky do západního světa. Západu se Havel snažil ukázat, že stojí za to nás přijmout, a podařilo se mu to.
Havel udělal, co udělal, jinak to nešlo
Host důrazně odmítl myšlenku, že Havel mohl postupovat jinak, když přebíral moc a vypořádával se s komunistickým režimem. Mnozí dnes prvnímu českému prezidentovi vyčítají, že byl příliš měkký, ale Dobrovský tento pohled odmítá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp