Kdo má zájem o kšefty z českých atomových elektráren? Ve Sněmovně je bylo možné vidět všechny

22.02.2019 7:46

Na půdě Poslanecké sněmovny proběhla konference o výstavbě nových bloků jaderných elektráren v Česku. Šlo o opravdu důležitou událost, na které se vedle premiéra objevili zástupci světových energetických hráčů, ale také čeští podnikatelé a lobbisté. Mezi hosty nechyběl právník Karel Muzikář nebo expremiér Jan Fischer. Páteční Lidové noviny dodávají, že se na akci zviditelnili také komunisté a okamurovci.

Kdo má zájem o kšefty z českých atomových elektráren? Ve Sněmovně je bylo možné vidět všechny
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín
reklama

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nikoli poprvé prohlásil, že nový blok jaderné elektrárny by měl financovat ČEZ. A teprve kdyby nastaly nějaké problémy, má nastoupit stát. A to na základě smlouvy, která bude podepsána mezi společností ČEZ a státem. Firma, která nový jaderný blok postaví, má být vybrána v otevřeném výběrovém řízení.

Na konferenci se objevili zástupci kanadsko-americké firmy Westinghouse, jihokorejské Kepco/KHNP, ruského Rosatomu a dalších.

„Tito hosté mohli na začátku konference získat pocit, že vedle hnutí ANO jsou klíčovými politickými silami rozhodujícími o jaderném megatendru SPD a KSČM. Pořadatelem akce byl hospodářský výbor, který vede místopředseda hnutí SPD Radim Fiala. Záštitu nad sešlostí ale překvapivě převzal lodivod KSČM Vojtěch Filip. Oba zákonodárci se na začátku fóra ujali úvodního slova a pozorovatel neznalý tuzemských politických reálií mohl nabýt dojmu, že právě ‚okamurovci‘ a komunisté mají klíčové slovo v procesu dostavby nových jaderných bloků,“ píše deník.

Přitom jak komunisté, tak hnutí SPD jsou oficiálně opozičními stranami. S vládním hnutím ANO však spolupracovali při obsazování orgánů Poslanecké sněmovny a komunisté drží u moci menšinovou vládu ANO a ČSSD.

Řadu politiků prý aktivita hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a komunistů nemile překvapila. Poslanec ANO Pavel Staněk konstatoval, že čeká ze strany komunistů tlak na to, aby se hledělo především na cenu a ne už tak na geopolitické zájmy. To v podstatě znamená tlak na to, aby nový jaderný blok mohli stavět Rusové.

Vystoupením Vojtěcha Filipa byl prý nemile překvapen i pražský sociální demokrat Petr Dolínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ticho od Arabů. Velká změna. Borek z hořícího Izraele ohromil diváky ČT

10:25 Ticho od Arabů. Velká změna. Borek z hořícího Izraele ohromil diváky ČT

Na Izrael v noci opět pršely rakety. Zpravodaj ČT David Borek rozebíral hlavně to, co se dělo na zem…