Kdo má zájem o kšefty z českých atomových elektráren? Ve Sněmovně je bylo možné vidět všechny

22.02.2019 7:46

Na půdě Poslanecké sněmovny proběhla konference o výstavbě nových bloků jaderných elektráren v Česku. Šlo o opravdu důležitou událost, na které se vedle premiéra objevili zástupci světových energetických hráčů, ale také čeští podnikatelé a lobbisté. Mezi hosty nechyběl právník Karel Muzikář nebo expremiér Jan Fischer. Páteční Lidové noviny dodávají, že se na akci zviditelnili také komunisté a okamurovci.

Kdo má zájem o kšefty z českých atomových elektráren? Ve Sněmovně je bylo možné vidět všechny
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nikoli poprvé prohlásil, že nový blok jaderné elektrárny by měl financovat ČEZ. A teprve kdyby nastaly nějaké problémy, má nastoupit stát. A to na základě smlouvy, která bude podepsána mezi společností ČEZ a státem. Firma, která nový jaderný blok postaví, má být vybrána v otevřeném výběrovém řízení.

Na konferenci se objevili zástupci kanadsko-americké firmy Westinghouse, jihokorejské Kepco/KHNP, ruského Rosatomu a dalších.

„Tito hosté mohli na začátku konference získat pocit, že vedle hnutí ANO jsou klíčovými politickými silami rozhodujícími o jaderném megatendru SPD a KSČM. Pořadatelem akce byl hospodářský výbor, který vede místopředseda hnutí SPD Radim Fiala. Záštitu nad sešlostí ale překvapivě převzal lodivod KSČM Vojtěch Filip. Oba zákonodárci se na začátku fóra ujali úvodního slova a pozorovatel neznalý tuzemských politických reálií mohl nabýt dojmu, že právě ‚okamurovci‘ a komunisté mají klíčové slovo v procesu dostavby nových jaderných bloků,“ píše deník.

Přitom jak komunisté, tak hnutí SPD jsou oficiálně opozičními stranami. S vládním hnutím ANO však spolupracovali při obsazování orgánů Poslanecké sněmovny a komunisté drží u moci menšinovou vládu ANO a ČSSD.

Řadu politiků prý aktivita hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a komunistů nemile překvapila. Poslanec ANO Pavel Staněk konstatoval, že čeká ze strany komunistů tlak na to, aby se hledělo především na cenu a ne už tak na geopolitické zájmy. To v podstatě znamená tlak na to, aby nový jaderný blok mohli stavět Rusové.

Vystoupením Vojtěcha Filipa byl prý nemile překvapen i pražský sociální demokrat Petr Dolínek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…