Kdo pásl Stanislava Grosse? Pamětník a šéf Reflexu Šafr se rozepsal o svých vzpomínkách

2.5.2014 10:24 dop.

Zpověď Stanislava Grosse bude úplná, až řekne, kdo ho pásl a objasní například kauzy Moravia Energo či provize za státní dotaci dvě miliardy do Třineckých železáren. Nynější šéfredaktor časopisu Reflex Pavel Šafr to napsal na Facebooku. Reagoval na zveřejněné ukázky z dokumentu v pořadu ČT 168 hodin. Stanislav Gross v nich přiznává, že ne vždy v politice mluvil pravdu a také odkud vzal peníze na pražský byt.

Kdo pásl Stanislava Grosse? Pamětník a šéf Reflexu Šafr se rozepsal o svých vzpomínkách
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ex-premiér Stanislav Gross

Anketa

Co říkáte na omluvu expremiéra Stanislava Grosse?

hlasovalo: 4610 lidí

Někdejší premiér a bývalý předseda ČSSD Stanislav Gross v rozhovoru pro dokument České televize uvedl, že byt, kvůli kterému před lety skončil v politice, financoval z poslaneckých náhrad. „Kdybych se býval nebál přiznat, že jsem byt financoval z poslaneckých náhrad, tak jsem se vyhnul tomu, že jsem se zamotal do polopravd a lží," zaznělo z úst Grosse v ukázce z dokumentu v pořadu ČT 168 hodin.

Kauzu financování Grossova bytu tehdy otevřel nynější šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr. Ten byl totiž v letech 2000-2006 šéfredaktorem MF Dnes, která o kauze začala psát. Dnes, s odstupem času, považuje Grossovu kauzu za „směšnou“. Přesto se domnívá, že Stanislav Gross i přes jisté přiznání stále nemluví celou pravdu.

„Byt Standy Grosse jsem objevil mimoděk, když jsem hledal na katastru nemovitostí údaje o tom, zda už banka uvolnila zástavní právo na můj dům po zaplacení hypotéky. Když jsem viděl, jak je jednoduché se mrknout na svůj majetek, podíval jsem se i na pár veřejných činitelů. Proto tehdy MF Dnes tuhle kauzu rozjela. A byl jsem pyšný, že tahle kauza nevznikla jako jiné `investigativní` kauzy na základě řízeného a účelového úniku z policie, za které jiní novináři dostávali ceny křepelek. Teď mi ta Grossova věc přijde směšná. Šlo `jen` o 1,2 milionu,“ napsal Šafr.

Gross pohádkově vydělal na akciích Moravia Energo

Gross kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit financování svého bytu, rezignoval koncem dubna 2005 na funkci premiéra a postupně se stáhl z vysoké politiky. Gross nejprve uváděl, že šlo o půjčku od strýce, který však tolik peněz neměl, proto si prý půjčil od svého známého, bývalého novináře Rostislava Roda. Postupně se v kauze objevily další spekulace o podnikání Grossovy manželky. Po odchodu z politiky se dostal do zájmu médií ještě jednou, když bleskově vydělal desítky milionů obchodem s akciemi firmy Moravia Energo.

Pavel Šafr ke kauze, která stála Grosse politickou kariéru, nyní dodává: „Ještě jsem nevěděl, že ve vládě může sedět člověk, který ukradl státní podnik za půl miliardy. A za pár miliard si navíc koupí i srdce národa,“ napsal a na mysli má šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše.

Bývalý sociálnědemokratický premiér současně v dokumentu přiznal, že v politice nedělal jen dobré věci, je však přesvědčen, že se prý nemá za co stydět.

Stanislav Gross stále lže

Stanislav Gross se rovněž vyznal ze svého přijetí Krista. „A v duchovním životě jsem také prošel nějakým vývojem, přijal jsem Krista a žiju si takovým vnitřně svobodnějším životem,“ zaznělo v ukázce.

Ale Pavel Šafr od upřímného a pravdivého vyznání Stanislava Grosse očekává více. „Jsem moc rád, že Standa Gross přijal Krista. Problém je jen v tom, že lže i teď, když vypráví, jak lhal. Pásl ho Chrenek a pásl ho Babiš. To nějak zapomněl,“ naznačuje muže v pozadí.

„Ta předsmrtná zpověď bude účinná jen tehdy, když bude kompletní. Prachy z Moravia Energo, 150 milionů, tvrdě vydíraných z Chrenka, zjevná provize za státní dotaci dvě miliardy do Třineckých železáren. Třeba. Když tohle řekne, tak půjde rovnou do nebe. Pak bude konečně čistý stůl,“ nekompromisně vyjmenovává šéfredaktor reflexu Šafr kontroverzní kauzy, které jsou spojeny s bývalým premiérem.

Celý příspěvek Pavla Šafra na Facebooku:

Byt Standy Grosse jsem objevil mimoděk, když jsem hledal na katastru nemovitostí údaje o tom, zda už banka uvolnila zástavní právo na můj dům po zaplacení hypotéky. Když jsem viděl, jak je jednoduché se mrknout na svůj majetek, podíval jsem se i na pár veřejných činitelů. Proto tehdy MFD tuhle kauzu rozjela. A byl jsem pyšný, že tahle kauza nevznikla jako jiné "investigativní" kauzy na základě řízeného a účelového úniku z policie, za které jiní novináři dostávali ceny křepelek. Teď mi ta Grossova věc přijde směšná. Šlo "jen" o 1,2 milionu. Ještě jsem nevěděl, že ve vládě může sedět člověk, který ukradl státní podnik za půl miliardy. A za pár miliard si navíc koupí i srdce národa.

Jsem moc rád, že Standa Gross přijal Krista. Problém je jen v tom, že lže i teď, když vypráví, jak lhal. Pásl ho Chrenek a pásl ho Babiš. To nějak zapomněl. Ta předsmrtná zpověď bude účinná jen tehdy, když bude kompletní. Prachy z Morvia Energo, 150 milionů, tvrdě vydíraných z Chrenka, zjevná provize za státní dotaci 2 mld do Třineckých železáren. Třeba. Když tohle řekne, tak půjde rovnou do nebe. Pak bude konečně čistý stůl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…