Kdo vystřídá Junckera? Může to být osobně paní Merkelová...

25. 8. 2018 7:20

Na počátku každého volebního období Evropského parlamentu se svede politická bitva o to, kdo povede nejdůležitější orgán Evropské unie – Evropskou komisi. V tomto volebním období je předsedou komise Lucemburčan Jean-Claude Juncker. Zdá se, že v příštím volebním období by šéfem Komise mohl být Němec. Možná by ji mohla vést dokonce stávající německá kancléřka Angela Merkelová.

Kdo vystřídá Junckera? Může to být osobně paní Merkelová...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

Německý deník Handelsblatt tvrdí, že Němci dostali nápad, V příštím volebním období, které odstartuje v roce 2019, by si v čele Evropské komise přáli Němce. Českým čtenářům informaci zprostředkovala sobotní MF Dnes. Nejmocnějším politikem EU by se mohl stát např. německý ministr hospodářství Peter Altmaier, ministryně obrany Ursula von der Leyenová,nebo dokonce stávající německá kancléřka Angela Merkelová.

Německý politik v čele Komise stál naposledy v roce 1967, tedy před jednapadesáti lety. Nelze tedy vyloučit, že vznesou určité nároky. Německo však už teď hraje v EU zásadní roli a ostatní členové možná nebudou stát o to, aby pozice Berlína ještě posílila. Stávající předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ostatně bývá považován za prodlouženou ruku německých politiků. Ale zdá se, že to Němcům nestačí.

„Funkce předsedy Evropské komise se v pojetí jejího současného šéfa Jeana-Clauda Junckera stala mnohem političtější, než tomu bylo dříve. A i celá Evropská komise se z dřívější spíše jen úřednické převodní páky stala politickým orgánem, který se snaží přicházet s vlastními unijními projekty. To sice vyvolává rozporuplné reakce mezi politiky členských států, ale faktem je, že postavení Evropské komise v minulých letech nebývale posílilo,“ doplnil deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

7:47 Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

Dneškem končí třicetileté členství Jaroslava Foldyny v ČSSD. Důvody svého odchodu odhalil v intervie…