Kdo zveřejní, co chtějí církve? Nikomu se nechce

12.05.2013 19:04

Církev je přesvědčená, že by seznam majetku, o jehož vrácení usilují v rámci církevních restitucí, měly zveřejnit státní úřady. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) se vůči tomu v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce ohradil, že úřady k tomu nemají patřičné oprávnění.

Kdo zveřejní, co chtějí církve? Nikomu se nechce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Soupis majetku, o jehož vrácení budou jednotliví zástupci církví žádat, by měl být podle on-line deníku Týden.cz hotov v říjnu. Církve ani stát ale nemá jasno v tom, kdo by s ním měl seznámit veřejnost, a hází to jeden na druhého.

Pozemkový fond nemá oprávnění

"Chce-li být někdo transparentní, může to udělat, nikdo mu v tom nebrání. Ti, co o cokoli žádají, mohou zveřejnit, o co žádají," řekl v ČT ministr zemědělství Petr Bendl. Podle něj se o zveřejnění seznamů nemůže postarat stát. "Státní pozemkový úřad není oprávněn tyto informace zveřejňovat s ohledem na zákon číslo 106," dodal Bendl.

Podle dřívějších informací se ale naopak duchovní spoléhali na to, že o seznamech budou informovat úřady, na nichž se budou žádosti jednotlivých diecézí a řádů scházet. "Již několikrát jsme hovořili s představiteli Lesů ČR a pozemkového fondu. Očekáváme od nich, že budou tyto seznamy zveřejňovat, protože oni jsou tím místem jediným, na kterém se žádosti shromažďují. My to shromažďujeme jenom orientačně, protože žadatelů je obrovské množství," řekl podle on-line deníku Týden.cz již dříve Tomáš Holub, generální sekretář ČBK.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …