Kdyby EU zrušila dotace, je náš sedlák na špici, lamentoval v olomoucké debatě muž od Babiše

08.10.2013 23:17 | Zprávy

Dotace do zemědělství zvýšit, či naopak zrušit? Jak bojovat proti terorismu? Pomůže nová legislativa EU o značení potravin českým spotřebitelům a producentům? A jak a proč dosáhnout potravinové soběstačnosti? O tom diskutovali vůdci kandidátních listin vybraných politických stran v Olomouckém kraji.

Kdyby EU zrušila dotace, je náš sedlák na špici, lamentoval v olomoucké debatě muž od Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Volební lídři osmi vybraných, teoreticky nejsilnějších, politických stran v Olomouckém kraji téměř dvě hodiny diskutovali v předvolebním debatním pořadu České televize. Konkrétně Radek Augustin (SPOZ), Alexander Černý (KSČM), Jaroslav Faltýnek (ANO), Radim Fiala (Úsvit), Jitka Chalánková (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Martin Novotný (ODS) a Roman Váňa (ČSSD).

Bezpečnost především! Za každou cenu?

První okruh tematických otázek se v návaznosti na nedávné výroky prezidenta republiky Miloše Zemana točil okolo boje s terorismem. Již zde se skupina diskutujících rozdělila do několika odlišných názorových proudů. Zatímco Jaroslav Faltýnek se domnívá, že Česká republika se úspěšně zapojuje do mezinárodního protiteroristického boje, pánové Augustin, Novotný, Jurečka a paní Chalánková se kloní k navýšení vojenského rozpočtu a efektivnějšímu či aktivnějšímu plnění našich vojenských závazků v rámci NATO, podle Romana Váni je nutné boj proti terorismu chápat globálně a ve vnitřních i vnějších bezpečnostních opatřeních bychom měli následovat příkladu Spojených států.

Naopak Alexander Černý se domnívá, že s terorismem zásadně nelze bojovat omezováním osobních svobod domácího obyvatelstva, ani omezováním vlastního hospodářského rozvoje, avšak rovněž ani konvenční vojenskou silou. Je sice nutno hájit svrchovanost a samostatnost, je nutno teroristické aktivity sledovat, ale je především potřeba odstranit příčiny vzniku terorismu, a to zejména hospodářským rozvojem rozvojových států. Radim Fiala vypíchl potřebu zásadně zpřísnit imigrační politiku, když dal do kontrastu obecný přistěhovalecký model v zemích EU se švýcarským postupem při získávání občanství. Zároveň kandidáti Fiala s Černým připomněli, že vojenské intervence bývají kontraproduktivní, ne-li přímo neúspěšné.

BIS varuje vládu

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Evropská komise

Já si taky myslím, že by evropská komise, která není volena občany neměla o ničem minimálně zásadním rozhodovat. Opak je ale pravdou. Co s tím hodláte dělat? Je vůbec šance to nějak změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec Uhlíře. Decroix: Úkol naplnil. Rajchl přeložil, co to znamená

17:04 Konec Uhlíře. Decroix: Úkol naplnil. Rajchl přeložil, co to znamená

Bývalý ústavní soudce David Uhlíř po měsíci nečekaně skončil ve funkci koordinátora bitcoinové kauzy…