Kdyby Temelín stál tam, co Fukušima, nic by se nestalo, tvrdí Kocourek

17. 3. 2011 17:52

Zemětřesení a tsunami napáchaly v Japonsku mnoho škod. Mimo jiné poškodily i jadernou elektrárnu Fukušima, ze které se šíří radioaktivita a děsí celý svět. Češi ale mohou být v klidu, tuzemské elektrárny jsou totiž stavěny daleko lépe. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek dokonce tvrdí, že kdyby Temelín stál na místě Fukušimy, nic tak drastického by se nestalo.

Kdyby Temelín stál tam, co Fukušima, nic by se nestalo, tvrdí Kocourek

"Japonci používají v elektrárnách jednodušší systémy. Mají parní reaktory, kdežto my používáme modernější dvouokruhové reaktory," naznačil ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu, proč jsou české elektrárny tak bezpečné. "Kdyby naše elektrárna stála tam co Fukušima, nic takového by se nemělo stát."

Všechny dosavadní kontroly zařízení jaderných elektráren prý nasvědčují, že jsme v bezpečí. "Musela by se stát nějaká neuvěřitelná extra náhoda, aby všechna bezpečnostní opatření selhala," podotkl Kocourek.

Navíc je Česko poměrně klidnou oblastí bez větších seismologických otřesů a tsunami nás také zřejmě jen tak nepotká.

S jádrem se bude pokračovat

Kocourek nepředpokládá, že by se kvůli japonské tragédii nějak zásadně změnil postoj vůči jaderné energetice. "Jaderná energetika je nejlevnější, vzniká při ní nejméně emisí," vyjmenovával ministr pozitiva. Prý je budoucnost jedině v jádru. Uhlí věčně nevydrží a alternativní zdroje vše nepokryjí.

"Samozřejmě vyhodnotíme všechny perspektivy, ale očekávám, že role jaderné energetiky by u nás měla spíše stoupat," řekl. Spojence v rámci Evropské unie bude mít podle něj Česko určitě ve Francii, která cestou atomu jde.

Nemělo by se nic změnit ani ohledně Temelína. Jihočeská jaderná elektrárna bude podle Kocourka s největší pravděpodobností dostavěna v roce 2017 nebo o rok později.

Čtěte:

Svinstvo! Styďte se, zbabělci, křičela u Jílkové samoživitelka na ministra

VV proti Kocourkovi: Prolomení limitů je vyděračství

Ministr Kocourek: Desetinu problémů s národní legislativou EU vloni neformálně vyřešili Češi

Kocourek: O důchodech diskutujme. Diskutujeme ale už 15 let

Foto: vlada.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…