Kdybych byl prezident, už bychom měli vládu s důvěrou, vypálil Drahoš. A jednu facku dostal i Horáček

20.04.2018 16:59

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš ví, jak by postupoval při sestavování vlády, kdyby se situace vyvinula jinak a on se stal prezidentem. Ví také, co chce prosazovat společně se svým spolkem „Společně pro Česko“. Podívejte se sami.

Kdybych byl prezident, už bychom měli vládu s důvěrou, vypálil Drahoš. A jednu facku dostal i Horáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Drahoš
reklama

Profesor Jiří Drahoš poskytl rozhovor serveru Seznam Zprávy. Prozradil v něm, že bychom už měli vládu s důvěrou, kdyby se on stal prezidentem. Nikoli poprvé konstatoval, že sice respektuje vítězství hnutí ANO v podzimních sněmovních volbách, ale odmítá přistoupit na to, že by trestně stíhaný člověk mohl být premiérem této země. Hnutí by si mohlo za premiéra vybrat někoho jiného a celá situace by se tím odblokovala, protože ostatní strany mnohokrát řekly, že největším problémem pro ně je trestně stíhaný premiér. V krajním případě by mohlo dojít i na předčasné volby, ale Drahoš by prý tuto možnost nepreferoval.

To, co předvádějí prezident Miloše Zeman a trestně stíhaný premiér Andrej Babiš, se panu profesorovi nelíbí natolik, že se zúčastnil posledních tří demonstrací namířených proti Zemanovi, Babišovi a na obranu nezávislých médií. Na žádné z těchto demonstrací však aktivně nevystoupil.

Rozhodl se raději založit spolek Společně pro Česko, který nemá ambici stát se politickou stranou, byť chce řešit výsostně politické otázky. „Ambice tohoto spolku jsou orientovány směrem k důležitým problémům, které trápí naši společnost,“ zdůraznil Drahoš. Má na mysli boj s chudobou, zlepšení úrovně vzdělání v populaci, aby lidé dokázali lépe rozpoznat lživé mediální zprávy a tak podobně.

„Já bych rád využil svého potenciálu, který jsem získal během té prezidentské volby. Jsem v kontaktu s vedením většiny politických stran – těch demokratických – a jsem přesvědčen o tom, že ti lidé by naše návrhy brali vážně. I proto jsem řekl, že spolek není politicky profilován. Řešíme politická témata a máme ambici se bavit se všemi relevantními politickými stranami,“ uvedl Drahoš s tím, že mezi relevantní politické síly počítá i hnutí ANO, ale už ne SPD Tomia Okamury.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Drahošův spolek prý dnes čítá asi 600 lidí, kteří budou organizovat akce na lokální úrovni. Drahoš se chce do těchto akcí zapojit podle svých časových možností. Bude tedy dostatečně výraznou politickou figurou, aniž by zakládal politickou stranu nebo do nějaké politické strany vstupoval, zvlášť ne v situaci, kdy tradiční pravolevé dělení politických stran už nepovažuje za úplně vhodné. Jako nezávislý kandidát vstoupí jen do boje o Senát Parlamentu ČR, a to na Praze 4.

Než se Drahoš rozloučil s diváky, rýpl si ještě na dálku do svého někdejšího protikandidáta Michala Horáčka, který po Zemanově těsném vítězství v prezidentském klání poznamenal, že Drahoš nebyl pro Zemana tím nejlepším protikandidátem. Profesor připomněl, že do druhého kola postoupil s jasným náskokem před ostatními kandidáty. „Mně to přišlo takové trochu uplakané a bolestínské,“ podotkl Drahoš. Pokud měl Michal Horáček pocit, že by byl pro druhé kolo lepším protikandidátem, měl prý udělat něco, čím by se do toho druhého kola dostal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

18:41 Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) natočil další „Čau lidi“. Ze všech sil propagoval aplikaci e-roušk…