Když si henleinovský Freikorps došlápl na „trpasličí národ ve střední Evropě“. S publicistou Zdeňkem Čechem o sudetoněmeckém povstání v ČSR

13.09.2018 19:24 | Zprávy

ČESKÉ OSMIČKY Lynčování, mučení, přestřelky a další incidenty. Ty se v rámci henleinovského pokusu o puč v pohraničí odehrály v sedmdesáti českých městech a vesnicích. Některé střety byly hodně vypjaté, například boj o Habartov. Henleinovské bojůvky se tehdy, 12. a 13. září 1938, vydaly doslova bez milosti ničit suverénní Československo. A za nimi pak vpadl do země Sudetoněmecký Freikorps, vyzbrojený za našimi hranicemi v říši.

Když si henleinovský Freikorps došlápl na „trpasličí národ ve střední Evropě“. S publicistou Zdeňkem Čechem o sudetoněmeckém povstání v ČSR
Foto: archiv redakce
Popisek: Pochod Freikorpsu v Hazlově u Aše

„Utrpení tří a půl milionu soukmenovců,“ kteří „nejsou ani bezbranní, ani opuštění.“ O tom mluvil Adolf Hitler v rozhlasovém projevu dne 12. září 1938. Nicméně už dva dny před tím dostaly okresní organizace Sudetoněmecké strany (SdP) rozkaz k zahájení provokací a začaly střety henleinovců s četníky.

Němečtí předáci řeční

Veliký sjezd Nacionálně socialistické německé dělnické strany (NSDAP) v Norimberku se konal právě na začátku září roku 1938. Slavit se na něm samozřejmě mohl nedávný anšlus Rakouska, ale jednalo se tam i o „druhém na řadě“, o Československu. „Hlavní projevy měli tři řečníci. Joseph Goebbels mluvil o naší republice jako o rejdišti komunistů, Hermann Göring hovořil o ‚trpasličím národě ve střední Evropě a o podivných skřetech, kteří se staví proti říši‘, a dodával, že Německo své vůdce velmi dobře zná, zatímco jinde se všichni schovávají za anonymní parlamentní většiny. Führer Velkoněmecké říše Adolf Hitler nebyl tehdy až tak ostrý, jak se očekávalo. Lavíroval. Německá armáda nebyla tenkrát ještě tak loajální, jak by se mohlo zdát,“ vysvětluje historický publicista Zdeněk Čech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jan Rychetský

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…