Podle svých vlastních slov si Uhde dlouho nedokázal představit, že se Československo rozpadne. To, že je to nevyhnutelné, si prý uvědomil v okamžiku, kdy pochopil, jak silné touhy po samostatnosti slovenští političtí lídři prezentovali. Slováci si prý představovali, že by Československo mělo být zachováno jen za předpokladu, že si stát uchová společnou měnu, ale na Slovensku měly být nižší daně než v Česku.
„Tyhle kompenzace vycházely na 70 až 80 miliard korun ročně. To je krok, který žádný ekonom, ani Václav Klaus, nemohl respektovat. Nemluvě o tom, že oni požadovali, že tohle bude platit několik let a až se ekonomické úrovně obou zemí vyrovnají, protože chtějí mít svou sesličku v OSN,“ popisoval tehdejší situaci host.
Slovenští politici prostě chtěli ekonomickou samostatnost. „Vidět v tom dílo zloduchů Mečiara a Klause, je podle mého velice mylné,“ varoval Uhde. Problémy Československa byly dány do vínku tomuto státu, už když se rodil. Zakladatel státu T. G. Masaryk svět přesvědčoval, že existuje československý národ. Ačkoli spisovatel a dramatik chápe, co k tomu Masaryka vedlo, neměli bychom zapomínat, že vůbec žádný československý národ neexistoval. Šlo o umělý konstrukt, na jehož rozpadu měli podíl jak Češi, tak Slováci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp