Kecy a pindy Klause, Nečas a Nagyová. Nevolte idioty, řekl Richard Falbr a slyšel: Ty jsi náš táta!

13.05.2014 8:00

REPORTÁŽ Povídání o Evropské unii v rámci akce Pojďte s námi na pivo se v Plzni se zhruba 20 občany zúčastnili kandidáti do Evropského parlamentu - bývalý odborářský boss a kandidát do Evropského parlamentu Richard Falbr (ČSSD) a předseda Národní delegace ve Výboru regionů, plzeňský zastupitel a náměstek ministra vnitra Petr Osvald. Hovořilo se logicky o situaci v zaměstnanosti a odborářské problematice. A Falbr si nebral servítky.

Kecy a pindy Klause, Nečas a Nagyová. Nevolte idioty, řekl Richard Falbr a slyšel: Ty jsi náš táta!
Foto: Michal Drabík
Popisek: Richard Falbr s Petrem Osvaldem

Každý z přítomných si mohl objednat na účet organizátorů plzeňskou dvanáctku a v závěru akce byl připraven také malý rautík. Na začátku Osvald uvedl, že nerozhoduje Brusel, ale jednotliví politici. „Když se něco nepovede, tak za to může Brusel. A když to náhodou vyjde, tak si politici dělají nároky, jak se o to zasloužili."

„Náš táta“ a otrokáři z Amazonu

„Denně jsme bombardováni zprávami, za co všechno může Brusel,“ převzal „otěže“ Falbr. „Deset let jsme dostávali  z hradu od Klause informační masáž o omezení suverenity a podobné kecy. Je to ale jak členství v nějakém exkluzivním klubu. Když vstupujete do nějakého svazu, zbavujete se kousku suverenity. Pindy Klause a Svobodných jsou hlouposti - vždyť celé mezinárodní právo je o smlouvách a ústupcích.“ Dále pak pokračoval ve svém dlouholetém tématu: „Musíme zabránit demontáži evropského sociálního modelu. Žádné pracovní agentury, otrokářské smlouvy, OSVČ. Vždyť v minimální mzdě jsme na třetí pozici od konce! Množí se útoky proti odborům a přitom odbory jsou někde chápány jako poslední překážka toho, aby se nastavila neviditelná ruka trhu.“ Přitom bývalý odborářský vůdce zdaleka nemluvil jen o tuzemsku, ale celé Evropské unii.

Řeč se stočila i na Amazon: „To je otrokářská americká firma, která vytváří pracovní místa, o něž není zájem z tuzemska, ale osloví se Bulhaři, Rumuni nebo dokonce pracovníci z Mongolska. Říkám vám, že na hlavní pracovní poměr nezaměstnají ani jednoho Čecha.“

První dotaz byl evidentně od člena odborů, který začal slovy: „Ty jsi pro nás táta Falbr.“ Postarší člověk chtěl znát názor na levici. Europoslanec k tomu uvedl: „Chceme vybojovat stejnou cenu práce a stejné kolektivní smlouvy. Levicové strany všeobecně ztrácejí podporu odborů, protože mnohdy vykrádají program pravicových stran. U nás slovo levice je jako něco špinavého. Odboroví šéfové musí být výřeční, musejí dobře vypadat a umět se zapojovat do mediálních debat a nenechat se ukecat. Do lidí se hustí, že když máme být konkurenceschopní, musíme mít nízké mzdy, slabé daně a malé přerozdělování, ale to je omyl! U nás Václav Klaus postavil vše na devíti dávkách, a protože odmítl valorizovanou minimální mzdu, tak některé skupiny i dvacet let nedělají. Romové jsou chytří, nemyslete si, oni si dobře spočítají, co je pro ně nejlepší.“ A jak zaznělo potichu z auditoria: „Anebo jim někdo takzvaně dobře poradí, třeba organizace, která je dotována z obecního rozpočtu…“

„Musí se prostě vyplatit pracovat,“ pokračoval dále rozjetý Falbr, „a ne jako pokladní v supermarketech - zeptejte se těch holek, kolik berou a zhrozíte se."

Nikoliv bruselské peníze

Další dotaz se týkal dotací z Evropské unie, zda je normální, aby byly „samé cyklostezky a žádné mateřské školky“. Na to ale poznamenal Petr Osvald, který je „kovaný“ v programech EU, že „nerozkrádají se přece evropské, ale naše peníze. Unie špatné projekty prostě nezaplatí, takže je to náš problém a naše ztráta.“ Upozornil na současný stav, kdy si mnozí starostové raději odpustí vypisovat žádosti z obav, že se dostanou do problémů, a to vše v rámci boje proti korupci. „To není nejlepší řešení. Bruselu je úplně jedno, jaké vydá stanovisko Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ale tady se s ním bojuje čím dál více přesto, že jeho vyjádření pro Unii prakticky nic neznamená.“

Na dotaz, co Richardu Falbrovi na Unii nejvíce vadí, odpověděl: „Je to hlavně skutečnost, že když se schválí nějaká pravidla a pak se nedodržují, je to všem prakticky jedno. Vezměte si třeba Řecko. Teď si koupilo od Německa dvě ponorky... Ale ono už ve starých Athénách se utrácelo o sto šest. Nebo se vyhlásí blbé heslo - Lisabonská strategie třeba říká: Vytvoříme více a kvalitnější pracovní místa. A nakonec se stal pravý opak. Rozčiluje mne také zahraniční politika, především vůči arabským státům ve Středomoří a pak samozřejmě k Ukrajině. Naopak, kde to bezva klape, tak to jsou severské státy a Rakousko.“

Medaili pro Nagyovou!

Dále se hovořilo o budoucnosti odborů. „Tripartita za Nečase vypadala tak, že premiér přišel, hrál si pár minut s počítačem a pak šel pryč. To se za Václava Klause nestalo. A divili byste se, ani s Topolánkem to nebylo nejhorší. Ale já jsem prezidentu navrhl, aby odměnil medailí Za zásluhu právě Nagyovou, které se podařilo rozbít vládu a my jsme se o to snažili mnohokrát,“ zašprýmoval za všeobecného veselí Falbr.

„Nemůžeme být prostě konkurenceschopní, když děláme jako námezdní dělníci,“ zvážněl pak bývalý odborářský boss, dnes europoslanec. „Nectnost je pracovní poměr na dobu určitou - tři měsíce a pak už se smlouva neobnoví. Také pracovní agentury je případ sám pro sebe. Na začátku jejich období jich tu bylo 2700, ale nyní jich tu stále máme dvě tisícovky!  Máme prostě pověst hroznou. Úplně se stydím. Máme spoustu zajímavých lidí, ale to, co nás reprezentuje, je hrůza…“ Pochválil pak současnou vládu za respektování odborů a závěrem dodal. „Nevolte ty idioty, kteří nadávají na Evropskou unii. A co tam budou dělat ti noví, malí? Vždyť nevytvoří žádnou frakci a nikdo s nimi nepůjde do holportu. Nemusíte volit jen nás, ale nějakou důvěryhodnou stranu. A to jsme my, sociální demokracie!“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…