Kerry: USA zvýší počet přijatých uprchlíků až na 100.000 ročně

20. 9. 2015 21:10

Spojené státy budou v příštích dvou letech zvyšovat počet uprchlíků, které přijmou na svém území. Řekl to americký ministr zahraničí John Kerry během návštěvy Berlína, kde jednal o současné uprchlické krizi v Evropě. Místo letošních 70.000 běženců přijme podle něho Washington v roce 2017 až na 100.000 lidí. Kerry rovněž kritizoval ruskou podporu pro režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Kerry: USA zvýší počet přijatých uprchlíků až na 100.000 ročně
Foto: archiv
Popisek: Sergej Lavrov a John Kerry

"Tento krok je v souladu s nejlepší tradicí Ameriky jako země druhých šancí a nové naděje," řekl k problematice uprchlíků podle listu The New York Times Kerry po jednání s německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem. Současný počet uprchlíků, které na svém území USA přijmou, se v příštím roce zvýší na 85.000 a za dva roky na zmíněných 100.000.

Syrská uprchlická krize musí být podle Kerryho vyřešena odchodem prezidenta Asada

Kerry uvedl, že se Spojené státy hlásí ke svému dílu odpovědnosti za starost o lidi, kteří jsou v nouzi a prchají ze zemí, v nichž nemohou žít. "Ta potřeba je ohromná, ale my jsme rozhodnuti na tuto výzvu odpovědět," řekl šéf americké diplomacie. Vláda bude podle něho hledat cesty, jak v součinnosti s Kongresem oznámené počty dále zvýšit.

Mezi lidmi, kteří budou ze vstřícného kroku Washingtonu profitovat, budou z velké části Syřané. Těch dosud od vypuknutí konfliktu v zemi přijali Američané na 1500. Jen v příštím roce by to mělo být 10.000. Další přijatí uprchlíci budou pocházet například z afrických zemí.

Syrská uprchlická krize musí být podle Kerryho vyřešena odchodem prezidenta Asada, o jehož konci chtějí Spojené státy jednat s Ruskem. Moskva však dělá současnou vojenskou podporou syrskému režimu v boji s islamisty velkou chybu, řekl šéf americké diplomacie. Se svým německým protějškem se shodl, že "podpora (syrského) režimu Ruskem či nějakou jinou zemí hrozí vyhrocením situace, zapojením dalších extremistů a zablokováním možného vyřešení konfliktu", prohlásil dnes Kerry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Jílkové se řešily dávky. Padla tvrdá slova kolem Romů z úst Jiřího Ovčáčka

22:57 U Jílkové se řešily dávky. Padla tvrdá slova kolem Romů z úst Jiřího Ovčáčka

Zhoršuje prezident Zeman etnické napětí ve společnosti? Nebo se Romové stali obětí dezinformační kam…