Kiska hovořil k poslancům o roztahujících se gaunerech. Kotlebovce vyhnali ze sálu poté, co jej nazvali vlastizrádcem

13.06.2018 16:19 | Zprávy

Slovenský prezident Andrej Kiska na půdě Národní rady Slovenské republiky přednesl projev o stavu země. Lídr nejsilnější vládní strany Smer Robert Fico, který sice již není premiérem, ale všechny ujišťuje, že z politické scény nemizí, si Kiskova slova za rámeček nedá. Kiska nenechal na současné vládě nit suchou. O rozruch se postarali i radikálové ze strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko. Kisku označili za vlastizrádce.

Kiska hovořil k poslancům o roztahujících se gaunerech. Kotlebovce vyhnali ze sálu poté, co jej nazvali vlastizrádcem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Kiska

Andrej Kiska před časem oznámil, že nebude obhajovat svůj prezidentský mandát. Ale dokud je v úřadu, dává o sobě hlasitě vědět. Dokázala to i zpráva o stavu Slovenské republiky. Hned na úvod připomněl, že na konci února tohoto roku byl zavražděn novinář Ján Kuciak se svou snoubenkou. Vrah dodnes nebyl dopaden.

V tu chvíli v sále nastal rozruch. Postarali se o něj zákonodárci z uskupení Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko. Kiskovi na očích drželi nápis „Vlastizrádce“. Předseda Národní rady Andrej Danko poslance požádal, aby se začali chovat jako normální lidé a z úcty ke hlavě státu nápis složili. Když tak neučinili, Danko nechal neukázněné poslance LSNS vykázat ze sálu. Vysloužil si za to potlesk. Nejen tento potlesk zprostředkovaly českým divákům kamery České televize.

Po pár minutách se slova znovu ujal Kiska. Připomněl, že před dvaceti lety Slovensko muselo řešit únos syna prezidenta Michala Kováče. Únos měla provést slovenská tajná služba. Tehdejší premiér Vladimír Mečiar dodnes odmítá, že by s touto kauzou měl cokoli společného. Postaral se však o vyhlášení amnestie pro osoby zapojené do kauzy. Teprve dvacet let poté dokázala Národní rada Slovenské republiky tuto amnestii zákonem prolomit a celá věc se začíná znovu řešit.

Kiska si prý netroufá odhadnout, jak dlouho se Slovensko bude vzpamatovávat z vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Je však podle něj zcela jisté, že tento čin vypovídá o Slovensku cosi neblahého.  

„Gauneři prosperující díky kontaktům na veřejnou moc jsou produktem světa, který vrcholní politici roky nechali růst a roztahovat se po Slovensku. Světa, ze kterého profitovali a opírali o něj svou vlastní moc,“ pálil Kiska do současné politické reprezentace. Tito gauneři se prý ale najednou vymkli z kontroly. Obyvatelé Slovenska to vidí a nechtějí žít v takové zemi. Kiska je o tom přesvědčen. Právě víra, že Slovensko může být lepší, pohnala desítky tisíc lidí do ulic mnoha slovenských měst.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pionýr Fiala.“ Schillerová se vysmála projevu premiéra

13:16 „Pionýr Fiala.“ Schillerová se vysmála projevu premiéra

V první hodině nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli ekonomický expert ODS Jan Sko…