Kladivo na podnikatele. Senátor protestuje proti novele, kvůli které budou muset sami dokázat, že nikoho nediskriminují

05.05.2019 18:31

Vláda se chystá novelizovat antidiskriminační zákon, v jehož rámci se výrazně rozšíří možnosti podání žaloby pro diskriminaci. Zaměstnavatelé mají z této novely velké obavy. A senátor Ivo Valenta jim dává za pravdu. Vláda podle něj připravila totální paskvil, který povede k diskriminaci podnikatelů.

Kladivo na podnikatele. Senátor protestuje proti novele, kvůli které budou muset sami dokázat, že nikoho nediskriminují
Foto: JK
Popisek: Senátor Ivo Valenta

Senátor Ivo Valenta nenechal nit suchou na připravované novele antidiskriminačního zákona, která má výrazně rozšířit možnosti podání žaloby pro údajnou možnou diskriminaci. Nelíbí se mu především možnost, že by zaměstnavatel musel dokazovat, že k žádné diskriminaci nedošlo.

„Návrh novely antidiskriminačního zákona je paskvilem nad paskvily. Aktivistům a obřím nátlakovým neziskovým organizacím by totiž umožnil za údajnou diskriminaci jednotlivců či skupin osob provádět takzvané veřejné žaloby. A teď to nejdůležitější. Žalobce by neprokazoval, že se trestný čin stal. Naopak – žalovaný by musel prokázat, že se nestal,“ zlobí se Valenta.

„Vždyť je to padlé na hlavu! Jak bude podnikatel prokazovat, že například nového manažera – muže, který ve finále získá přednost před starším uchazečem nebo ženou či osobou patřící do národnostních menšin, skutečně vybral podle jeho schopností, a ne proto, že chtěl diskriminovat ostatní uchazeče? To už se budou zaměstnanci bát vybírat nové zaměstnance podle skutečných potřeb firem?“ kroutí hlavou senátor.

Valenta nevidí důvod k dalšímu posilování vlivu aktivistických skupin, což tato novela přináší. Senátor o tom nepochybuje. Přitom považuje za mnohem důležitější, aby tyto aktivistické skupiny jednaly transparentně.

Obává se také, že žalobci klidně půjdou i do sporů, u kterých budou předpokládat, že je mohou prohrát. Nátlakové skupiny mají podle Valenty dost peněz, aby uhradily případnou prohru. Problém je v tom, že jde často o peníze z různých dotací, tedy z kapes všech daňových poplatníků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Planeta opic“... Znásilnění Afričanem: Do hry vstoupil generál Blaško. A je zle

14:31 „Planeta opic“... Znásilnění Afričanem: Do hry vstoupil generál Blaško. A je zle

Údajné znásilnění šestnáctileté dívky z Terezína nelegálním migrantem zahýbalo Českou republikou. Al…