Klára Samková nařezala politikům za vykopnutí Lessyho. Podívejte se

30.08.2012 15:34

Advokátka a prezidentská kandidátka Klára Samková je znepokojena způsobem, jakým byl odvolán policejní prezident Petr Lessy. Důvody pro jeho odvolání jsou prý zástupné a ve skutečnosti jde o boj o moc mezi politickými subjekty ve vládě nebo mezi jinými mocenskými skupinami.

Klára Samková nařezala politikům za vykopnutí Lessyho. Podívejte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková
reklama

Samková v tiskovém prohlášení napsala, že skutečným důvodem pro odvolání Lessyho může být snaha ovlivnit vyšetřování korupčních kauz.

Vláda kriminalizuje Lessyho. Stejně to dělala KSČ s ideologickým nepřítelem

„Údajný důvod odvolání P. Lessyho považuji za umělou kriminalizaci jeho osoby, což je mezi politiky masivně se rozmáhající jev a v posledních několika letech obvyklý způsob, jak se zbavit politických protivníků anebo protivníků toho kterého mocenského uskupení,“ uvedla Samková.

Celé stanovisko Kláry Samkové čtěte ZDE

Tento způsob boje přirovnala k praktikám KSČ, která nechávala ideologické nepřítele zavírat a obviňovala je z trestných činů kvůli zachování image.

Obvinění proti Lessymu jsou neurčitá. Došlo k zneužití výkladu zákona

Advokátka poukázala na ignoraci práva. „Z hlediska materiálního jsou trestné činy a přestupky, ze kterých byl Petr Lessy obviněn, podávány zcela nesrozumitelně, jejich skutečného obsahu se nelze z veřejně dostupných informací dopátrat. Vznesená obvinění jsou neprůhledná a neurčitá. Navíc zjevně souvisí s hierarchií vyplývající ze služebního zařazení jednotlivých aktérů v PČR,“ vysvětluje Samková.

Poukázala také na to, že právní výklad ustanovení o zavrženíhodném jednání je odlišný od důvodu, pro který byl použit. Došlo prý k zneužití výkladu zákona proti jeho smyslu.

Vláda není zárukou zákonnosti a ústavnosti. Měla by odstoupit

Podle Samkové lze v případě obvinění z pomluvy přikročit k trestněprávnímu postihu pouze v případě, pokud nejde dosáhnout nápravy mimotrestními právními prostředky. Ministr vnitra měl podat žalobu na ochranu osobnosti.

V neposlední řadě Samková volá po zásadě presumpce neviny. Situace okolo odvolání Lessyho považuje za vážnou a údajně ohrožuje demokratické principy vládnutí v České republice.

„Vláda ČR není v současné době zárukou zákonnosti a ústavnosti, a proto ji vyzývám, aby ze své funkce neprodleně celá odstoupila,“ uzavřela Samková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…