Klaus: Nenadávejte nikomu, že je tunelář

07.01.2013 8:07

Prezident Václav Klaus se v rozhovoru pro deník Právo snažil obhájit svou amnestii. Ujistil, že si za ní stojí a věří, že po vychladnutí hlav jí ocení všichni, a pozastavil se nad tím, proč se v případě některých osvobozených mluví o „tunelářích“, když se jedná o pojem, který trestní právo vůbec nezná a je to spíše politická nálepka.

Klaus: Nenadávejte nikomu, že je tunelář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

Anketa

Souhlasíte s dílčí amnestií, kterou vyhlásil Klaus?

7%
93%
hlasovalo: 39368 lidí

Ostré reakce na amnestii prý prezidenta až tak nepřekvapily. „Ve svých projevech a rozhovorech již delší dobu mluvím o narůstající agresivitě a ztrátě rozumné komunikace v naší zemi. Ale to, co se děje teď, je už příliš,“ obává se. Kritika navíc podle něj není vedena věcně, ale politicky.

Sám udělení amnestie nelituje. „Jsem přesvědčen, že šlo o správné rozhodnutí, a že se to - jako už tolikrát v minulosti - po nějakém čase, až vychladnou horké hlavy, ukáže,“ říká prezident. Podle něj je samotnou podstatou amnestie jistá velkorysost. Navíc podle něj - na rozdíl od milosti, která řeší konkrétní okolnosti a je „šita na míru“ - nemá řešit žádné konkrétnosti.

Některé kauzy, o kterých se v souvislosti s amnestií začalo mluvit, prý překvapily i Klause samotného. „Řadu let jsem o nich neslyšel a úplně jsem zapomněl, že existují,“ připouští. I to prý ukazuje, jak zdlouhavě byly řešeny.

Prezident se ohradil i proti tomu, že jsou někteří pravděpodobní účastníci této amnestie označovaní jako „tuneláři“. To podle něj není žádné provinění, ale spíše politická nálepka. „Odsouzen u nás nebyl a nemohl být nikdo proto, že je tunelář, ale proto, že se dopustil toho či onoho konkrétního trestného činu. Nenadávejme si vzájemně slovem tunelář, nikam to nevede,“ varoval.

Základem jeho úvah o amnestii prý bylo zjištění, že v řadě bagatelních trestných činů si soudci „usnadňují práci“ tím, že pachatele pošlou do vězení, ačkoliv by mohli sáhnout po alternativním trestu. Proto se do vězení dostávají i lidé, kteří by tam vůbec nemuseli být a na které by jiný trest měl mnohem výchovnější efekt. Proto chtěl právě těmto lidem pomoci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…