Klaus a jeho lidé očištěni: Milost pro policistku nebyla za peníze

05.04.2012 10:28

Policejní vyšetřování ukázalo, že prezidentskou milost, kterou v roce 2009 dostala policistka Radka Kadlecová, neprovázela korupce. Policisté se případem zabývali od podzimu minulého roku, kdy bylo zveřejněno svědectví dvou lidí, kterým se Kadlecová pochlubila, že měla milost zaplacenou.

Klaus a jeho lidé očištěni: Milost pro policistku nebyla za peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Policie vyslechla přes čtyřicet lidí včetně zaměstnanců kanceláře prezidenta republiky. Nezjistila ale nic, co by dokazovalo trestné jednání při udělení milosti Kadlecové. Deníku Právo to řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Policie spis uzavřela a odložila.

Za braní úplatků ji soud poslal do vězení. Zhroutila se a dostala odklad

Kadlecová, dnes už bývalá inspektorka karlovarské cizinecké policie, byla odsouzena za přijímání úplatků od cizinců za přednostní vyřizování agendy spojené s povolováním pobytu v Česku. Nejprve dostala podmínku, pak ji odvolací soud trest změnil na dvouleté vězení, napsal server Novinky.cz.

Před nástupem do věznice se ale Kadlecová zhroutila a byla hospitalizována na psychiatrické klinice v Ostrově nad Ohří. Po propuštění požádala o prezidentskou milost. Na psychiatrii se ale vrátila a soudce ji proto odložil nástup do vězení ze zdravotních důvodů.

Při druhé hospitalizaci na psychiatrii se Kadlecová svěřila ošetřujícímu lékaři Martinu Konečnému, že má zakoupenou milost u prezidenta republiky. Tu o několik měsíců později skutečně dostala. „Prezident Radce Kadlecové prominul trest odnětí svobody v trvání dvou let. Přihlédl k zárukám mnoha žadatelů včetně starosty z místa bydliště a k zdravotnímu stavu odsouzené,“ komentoval Pražský hrad na svém webu.

Starosta se zaručil za Kadlecovou, pak se ale dověděl, že to byla jen formalita

Druhým svědkem, kterému se Kadlecová svěřila o pozadí udělené milosti, je starosta města Chyše Miroslav Dorňák. On přitom prezidentovi napsal dopis s prosbou o shovívavost, když policistka žádala své rodné město o podporu. Od Kadlecové se později dozvěděl, že milost pro ni byla koupená a dopis, kterým se za ni přimlouval na Hradě, byl pouhou formalitou, aby měla něco v ruce.

Dorňák se cítil podvedený, ale na policii nešel, protože neměl pádný důkaz. Když se ale na podzim dostala kauza do médií a případ začala vyšetřovat policie, vše vypověděl. Informuje deník Právo.

Stejně se zachoval i psychiatr Konečný. Policii vše vypověděl. „A to včetně dvou rozhovorů se dvěma osobami, které nezávisle na sobě hovořily o dvoumilionovém úplatku prezidentské kanceláři. Policisty jsem upozornil na to, že jména osob uvést nemohu s ohledem na lékařské tajemství. Byl jsem ale z jejich strany ubezpečen, že jsou schopni přes soud velmi rychle vyřídit zbavení mlčenlivosti. Od té doby se mi už nikdo neozval,“ vysvětlil Právu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

22:30 „Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která ve čtvrtek zkolabovala během jednání horní komory parlamentu,…