Klaus kritizuje nezbedné studenty: Je to politický nátlak, do Brna nejedu

28. 2. 2012 18:26

Prezident Václav Klaus ostře odsoudil studentské protesty proti reformám vysokých škol ministra Josefa Dobeše. Toho před časem označil za nejlepšího ministra školství od roku 1989.

Klaus kritizuje nezbedné studenty: Je to politický nátlak, do Brna nejedu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

Prezident Václav Klaus kritizoval protesty studentů proti reformě vysokých škol. Organizátoři studentského Týdne neklidu podle něj bojují za své parciální zájmy. Zásadní reforma vysokého školství je podle Klause nutná.

Prezident kvůli protestům zrušil plánovanou návštěvu Brna, kde měl ve středu mimo jiné přednášet na Masarykově univerzitě. Klaus se v dopise, který zveřejnil na svém webu, omluvil za zrušení přednášky. Nechce prý ve vyhrocené atmosféře poskytovat záminku pro "laciné politické útoky"."Nemám v úmyslu utkávat se s lidmi, kteří o akademickou diskusi nestojí a kterým jde výlučně o nátlakovou politiku," uvedl Klaus v dopise. "Nátlakové akce" na akademické půdě jsou podle Klause nepřijatelné a nemělo by se jim ustupovat, jeho vystoupení v Brně by ale prý pro nikoho nebylo užitečné.Studenti jsou rádi, že Klaus nepřijede

Studenti Masarykovy univerzity, kteří se účastnili úterního protestního pochodu, Klausovo rozhodnutí zrušit cestu do Brna vesměs přivítali. "Jde o účelový krok. Použil náš nesouhlas k tomu, aby mohl znovu zaútočit na studenty," řekl ČTK mluvčí studentské komory Petr Soukeník. Klaus podle něj považuje studenty za parazity. "To byl také důvod, proč jsme nesouhlasili s jeho vystoupením v Brně," uvedl Soukeník.

Podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové se návštěva Klause připravovala s velkým předstihem. Rektor Mikuláš Bek pozval prezidenta už loni v létě. Vyhlášený Týden neklidu ani nesouhlas studentů s některými prezidentovými názory prý univerzita nepovažovala za důvod pro zrušení přednášky. "Když prezident jako hlava státu, navíc profesor, člen akademické obce, projeví zájem o setkání se studenty, považovali bychom za neospravedlnitelné diskuzi neuspořádat," uvedla Fojtová.

Proti návrhům reformy vysokých škol z dílny ministra Josefa Dobeše (VV) protestují tento týden studenti v celé ČR. Ve 12 univerzitních městech. Demonstrují v ulicích proti reformě vysokých škol, konají se veřejné přednášky a diskuze.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ann, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…