Klaus nekončí. Na žalobě pro velezradu prý může nakonec vydělat

06.03.2013 7:32

Rozhodnutí Senátu žalovat Václava Klause pro velezradu se může stát politickým vítězstvím končícího prezidenta, a to bez ohledu na verdikt Ústavního soudu. Alespoň to si myslí místopředseda lidovců Marian Jurečka. Uvedl také, že návrh ústavní žaloby přišel takříkajíc s křížkem po funuse.

Klaus nekončí. Na žalobě pro velezradu prý může nakonec vydělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

„Václav Klaus je politik, který k sobě přitahuje voliče dvěma způsoby. Prvním je jeho postoj ke světu – prosazování čistého tržního hospodářství, svobodné společnosti a silného národního státu. Druhým je postoj k jeho vlastní osobě. A to bylo, je a bude klíčové pro jeho politický úspěch. Vzpomeňme na tzv. Sarajevský atentát. Hlavním tématem tehdejší doby se nestala ekonomická situace země, jaké daně máme platit, jaké protikorupční opatření máme přijmout, ale jaký máme vztah k Václavu Klausovi. V tomto byl Václav Klaus vždy mistr a v této situaci se cítil jako ryba ve vodě,“ tvrdí Jurečka.

Klaus potřebuje ke své politice konflikt

Podle něj se celá společnost, politické strany a jednotliví politici štěpili podle svého vztahu ke Klausovi. „A situace se může snadno opakovat. Bude to opět jeho osoba, na které se bude štěpit společnost, která bude klíčová pro zařazení v politice. Václav Klaus a 'jeho kauza' se stane jedním z hlavních témat příštích týdnů, možná měsíců. Jiří Dienstbier tak nepřímo oživuje 'fenomén Klaus', který díky této kauze může opět dorůst nemalých politických úspěchů. Václav Klaus potřebuje ke své politice konflikt a vymezení se. A nejlépe, když se vymezují vůči jeho osobě,“ pokračuje místopředseda lidovců a opoziční zastupitel v Olomouckém kraji za Koalici pro Olomoucký kraj (KDU-ČSL, SZ).

Volby v roce 2014 nemusí být jen o programech

„Václav Klaus nikdy nebyl politik, který by chtěl především lidi spojovat a hledal kompromis ku prospěchu této společnosti,“ myslí si také Jurečka. A dodává: „Pokud navíc soud rozhodne, že velezradu Klaus nespáchal, bude to mít navíc i s 'morální' satisfakcí. Čím více se bude na Klause útočit, tím více bude Klaus přítomen. A o to mu jde. Může se stát, že volby v roce 2014 nebudou nejen o programech, o chybách Nečasovi vlády a o tom jak dále, ale o referendu, zda má Klaus pokračovat ve své politice. Jako v roce 1998. Jedno je jisté, fenomém Klaus bohužel nekončí,“ míní místopředseda KDU-ČSL.

Velezrady se měl podle 38 senátorů Klaus dopustit zejména udělením amnestie nebo otálením s podpisem doplňku Lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny. Žalujícím senátorům také vadí fakt, že prezident odmítal jmenovat soudcem soudního čekatele Petra Langera, ačkoli mu to uložil již v roce 2007 Městský soud v Praze, jehož rozsudek pak potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Žaloba přichází s křížkem po funuse

Podle Jurečky však Senát přišel s ústavní žalobou takříkajíc s křížkem po funuse. Rozhodnutí senátorů nicméně považuje za opodstatněné. „Pokud jde o ratifikaci některých smluv nebo nominaci ústavních soudců, horní komora se touto problematikou měla zabývat už v době, kdy se měl prezident z jejich pohledu svým otálením provinit, ne až tři dny před vypršením prezidentova mandátu a v souvislosti s amnestií. Schválená žaloba je však v souladu s ústavním právem a Ústavní soud si s ní teď bude muset poradit,“ doplnil pro ParlamentníListy.cz Jurečka.

Zrada národních zájmů je hlasování obou komor o eurovalu

Jiného názoru na žalobu je například lídr Strany svobodných občanů Petr Mach, který včerejší rozhodnutí senátorů považuje za absurdní. „Nejsem zastáncem všech Klausových rozhodnutí. Senátoři však použili zbraň největšího kalibru na vyřizování politických účtů. Nevím, zda si to uvědomují, ale žalobou na prezidenta rozdělují už tak dost polarizovanou společnost,“ reagoval na hlasování senátorů. 

Absurdita jednání 38 senátorů pak podle jeho slov vyniká zejména v momentě, kdy zákonodárci obviňují Klause z nepodepsání unijní smlouvy o Evropském stabilizačním mechanismu. „Pokud tu něco zavání zradou národních zájmů, pak je to hlasování Poslanecké sněmovny a Senátu o Evropském stabilizačním mechanismu,“ uzavřel Mach.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…