Klaus podpořil VV: Bárta je šikovný, Dobeš je nejlepší

02.09.2011 6:32

Prezident Václav Klaus sice dříve Věcem veřejným nerozuměl, dnes ale pochopil, že si do vlády přivedli šikovné politiky. Místopředseda VV Josefa Dobeše označil za nejlepšího polistopadového ministra školství, exministra Víta Bártu pak za šikovného politika. Řekl to v rozhovoru pro Českou televizi.

Klaus podpořil VV: Bárta je šikovný, Dobeš je nejlepší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

Podle Klause se nejmenší vládní strana stabilizuje. Dobeše, který je podle něj výborný ministr, podpořil i ve sporu o úředníka Ladislava Bátoru. "Někteří lidé, kteří si netroufnou na mě, tak si nacházejí slabšího partnera a s tím se snaží utkávat," prohlásil.

Kalousek to má jednodušší 

Klaus má za to, že nazývat Věci veřejné jen nějakým firemním projektem je "strašlivá zkratka, nálepka a útok na tuto stranu". Podle něj se strana prostě musela vypořádat s tím, že se jako úplně nová a nezkušená dostala do sněmovny. "Neříkám, že to dělají ideálním způsobem, ale nezjednodušujme svět, že je to pobočka té či oné firmy," uvedl.

ODS, kterou zakládal, se nezříká a podpořil by ji. Postavil se také za současného premiéra Petra Nečase. "Je to tak, že strana, která nemá dominantní zodpovědnost, vždycky hraje vyděračskou politiku, protože nenese hlavní tíhu a zodpovědnost. Proto se to hraje snadněji Kalouskovi než Nečasovi," myslí si prezident v možné narážce na další koaliční stranu TOP 09, kterou v pořadu nechválil a která v posledních dnech nejsilněji tlačila na odchody Bátory z ministerstva.

Kníže není schopen polemizovat a jen trousí poznámky 

Prezident také upozornil, že se ukazuje, že ani síla 118 poslaneckých křesel, kterou vládní strany získaly po volbách, nestačí ke stabilní vládě. "Na druhou stranu, kdybychom měli většinu jednoho, dvou poslanců, a stejně složenou vládu, tak už jsme ji dneska neměli," poznamenal.

V rozhovoru Před půlnocí na ČT24 kritizoval ještě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), který podle něj do vládní koncepce zahraniční politiky nezapracoval zásadní připomínky z Hradu vznášené od jara. Prý spolu ale před diplomaty nepolemizovali. "To on schopen není. Je bohužel schopný utrousit nějakou poznámku prvnímu novináři, kterého potká. A to je jednání, které moc aristokraticko-knížecí není," poznamenal prezident.

Čtěte dále:
Klaus se ostře vymezil vůči Nečasovi: Mašíny nevyznamenal ani Havel
Řecký premiér kritizuje Klause. Prý uráží Řeky tím, že pijí ouzo
Podle Klause může za řeckou krizi euro
Projekt eurozóny už dávno zkrachoval, tvrdí Klaus

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…