Klaus se zlobí na EU. Kvůli Kypru

18.03.2013 16:40

Institut bývalého prezidenta Václava Klause vydal v pondělí vůbec první tzv. politický komentář, v němž rozebírá současné ekonomické problémy Kypru. Článek se kriticky staví k Evropské unii, která má Kypru poskytnout záchranný balík ve výši 10 miliard eur.

Klaus se zlobí na EU. Kvůli Kypru
Foto: Repro Foto: ČT
Popisek: Václav Klaus při svém posledním prezidentském projevu v České televizi

Václav Klaus se na textu významným dílem podílel, nicméně podle jeho spolupracovníka Petra Macinky jde o společné dílo Institutu Václava Klause. Článek nazvaný „IVK ke kyperské krizi a jejímu bezprecedentnímu řešení“ upozorňuje, že se kyperská ekonomika až do přijetí eura v roce 2008 „těšila relativnímu zdraví“, což se ale rychle změnilo. V důsledku řecké krize se pak Kypr musel potýkat s vážnými ekonomickými problémy.

„Když jsme se naposledy setkali s kyperským prezidentem, již naznačoval potíže, které – podle jeho slov – nelze vyřešit bez pomoci EU, což se rozhodnutím ministrů financí EU v pátek večer 15. března 2013 skutečně stalo,“ stojí dále v textu. Právě v noci z pátku na sobotu se ministři financí zemí eurozóny rozhodli pro finanční injekci Kypru.

To podle týmu kolem Václava Klause povede k několika závěrům. Například k tomu, že se z EU stane „transferová unie, která redistribuuje peníze z jedné země do druhé, neboli od občanů jedné země k občanům země druhé“.

Autoři také upozorňují, že se jedná o první případ, kdy Evropská unie sáhla na peníze jednotlivých lidí uložené v bankách. „Technicky to nazvala dodatečným, jednorázovým zdaněním, ale nabízejí se i slova jiná, taková, která mají na jazyku ti, kteří mají přijít o své peníze,“ stojí v textu. Důsledky tohoto jednání podle Institutu pocítí i Češi, kteří vytvářeli své firmy na Kypru.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…