Klaus v rakouském tisku: Ukrajina by se měla rozdělit jako Československo

21.1.2015 9:51 odp.

Rakouský list Die Presse uveřejnil rozhovor s českým exprezidentem Václavem Klausem. Česky psaný výtah z tohoto rozhovoru přinesl server Echo24.cz. Druhý český prezident hovořil o Charlie Hebdo, Krymu, Rusku a Ukrajině. Posledně jmenovaná země by se podle jeho názoru měla rozdělit jako Československo.

Klaus v rakouském tisku: Ukrajina by se měla rozdělit jako Československo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus v budově svého někdejšího působiště prognostického ústavu

Podle Václava Klause Rusko nenese vinu na dnešní situaci na Ukrajině, jen reagovalo na situaci na Majdanu. V tuto chvíli už je ale Ukrajina pasivní a skutečný spor se odehrává mezi USA a Evropskou unií na straně jedné a Ruskou federací na straně druhé. Přitom právě Ukrajina by podle jeho názoru měla být aktivnější a dojít k nějakému kompromisu se separatisty.

"Byl jsem proti. Ale viděl jsem, že Slováci chtějí samostatnost. Pochopil jsem, že jediným řešením je kompromis – rozdělení,“ připomněl Klaus. K něčemu podobnému by prý mělo dojít také na Ukrajině. "Nikdo nemůže zvítězit 10:0,“ dodal Klaus. Sankce vůči Rusku se mu z tohoto úhlu pohledu jeví jako poněkud nespravedlivé. Problém je zkrátka na Ukrajině.

EU a Charlie Hebdo

V rozhovoru tradičně zkritizoval i Evropskou unii, která se podle jeho názoru musí zásadně proměnit, neboť demokracie na úrovni kontinentů není možná.

Český exprezident se vyjádřil i k dění kolem časopisu Charlie Hebdo. On sám prý rozhodně není Charlie. Dění v Paříži bylo podle jeho slov velmi smutné, ale ve stejném čase se vraždilo i jinde a v mnohem větším měřítku, např. v Nigérii. Útok v Paříži byl podle jeho názoru jen důsledkem rétoriky politiků a ideologie multikulturalismu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lidé budou šokovaní.“ Rána za ranou z Německa. Nafta, plyn. A ČR? Zlé číslo

7:31 „Lidé budou šokovaní.“ Rána za ranou z Německa. Nafta, plyn. A ČR? Zlé číslo

Situace na poli energií se nevylepšuje. V půli července má dojít k plánované desetidenní údržbě plyn…