Klaus zřejmě uspěje. Sněmovna asi schválí zrušení garance míst pro dvouleté v MŠ

09.05.2018 12:44

Sněmovna pravděpodobně schválí zrušení povinnosti mateřských škol od roku 2020 zajistit místa pro všechny dvouleté děti. Mělo by dále záležet na jejich rozhodnutí, zda přijmou děti mladší tří let. Naopak povinnost předškolního vzdělávání pro pětileté asi v zákonu zůstane. Přijetí novely školského zákona, kterou připravili poslanci ODS, dnes s úpravami poslancům doporučil školský výbor. Plénum bude o podobě předlohy hlasovat zřejmě v květnu, napsala ČTK.

Klaus zřejmě uspěje. Sněmovna asi schválí zrušení garance míst pro dvouleté v MŠ
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus mladší

Návrh poslanců ODS předpokládá zrušení garance míst ve školkách pro dvouleté děti, zrušení povinnosti předškolního vzdělávání pětiletých dětí a zpoplatnění posledního ročníku ve školce. Dolní komora by podle doporučení výboru měla ze zákona odstranit povinnost školek přijímat dvouleté děti, zatímco povinné a bezplatné vzdělávání pětiletých by zůstalo jako nyní. Tuto úpravu navrhl poslanec Karel Rais (ANO). Souhlasí s ní i ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO).

Výbor dnes podpořil také návrh poslance Václava Klause mladšího (ODS), podle kterého by se reforma financování regionálního školství měla odložit o dva roky. Podle stávající úpravy zákona by školy od 1. ledna 2019 měly dostávat peníze podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní.

Klaus schválenou změnu financování škol dlouhodobě kritizuje. Nový způsob financování je podle něj nebezpečný kvůli tlakům na státní rozpočet, nesystémovosti a složitosti. Již dříve letos navrhoval odklad změny o deset let, Sněmovna to ale v souladu s postojem vlády zamítla.

O odložení reformy o rok uvažoval kvůli vysoké finanční náročnosti v březnu také Plaga, nakonec svůj návrh ale stáhl. Dostal ujištění od premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), že 11,5 miliardy korun na změnu financování od příštího roku dostane. Klausův návrh dnes ministra překvapil. „My v tuto chvíli počítáme s tím, že reforma bude spuštěna v roce 2019,“ řekl novinářům.

Většina členů výboru dnes naopak nekývla na pozměňovací návrh poslankyně Kateřiny Valachové (ČSSD), podle níž by školky měly povinně přijímat dvouleté děti, jimž budou do konce prosince tři roky. Další návrh předloží Valachová přímo Sněmovně. Chtěla by zajistit, aby ministerstvo školství od 1. ledna 2019 upravilo vyhláškou podmínky pro vzdělávání dětí mladších tří let.

Povinnost školek přijímat dvouleté děti by si podle Plagy vyžadovalo investice do rozšíření kapacity mateřských škol ve výši 283 000 korun na dítě, což by při 40 000 dětech znamenalo přes 11 miliard korun. Ministerstvo podle něj letos dokázalo pro tento účel uvolnit podobně jako loni jen 300 milionů korun. Podle Valachové by náhradním řešením mohla být i povinnost obcí zřizovat dětské skupiny.

To, že výbor odhlasoval odklad reformy placení škol, kterou jako ministryně školství v minulé vládě prosadila, pokládá Valachová za „skandální“. Připomněla, že nové financování škol podporují všechny odborné asociace ve vzdělávání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

22:02 Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

Nový týden přinesl i nový díl pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Jeho moderátor Jaromír Sou…