Klausův požadavek na garance nedává smysl, miní Kalousek

02.09.2012 15:54

Požadavek prezidenta Václava Klause vůči premiérovi a vicepremiérům, aby poskytli osobní garance, že církevní restituce neprolomí restituční hranici 25. února 1948, nedává žádný smysl. V dnešních Otázkách Václava Moravce na ČT to řekl ministr financí a první místopředseda vládní strany TOP 09 Miroslav Kalousek.

Klausův požadavek na garance nedává smysl, miní Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

"Já prostě jenom nechápu požadavek, který nedává žádný smysl," řekl Kalousek. Zdůraznil také, že nebyl adresátem prezidentovy výzvy a že nemůže mluvit za předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. "Já bych snad ještě rozuměl, kdyby snad pan prezident chtěl takový dopis od každého poslance, který pro to zvedne ruku. Ale proč chce takový dopis od předsedů tří partají, když máme dneska ve Sněmovně sedm partají a 200 poslanců má každý stejný hlas a stejnou odpovědnost při hlasování, tomu vážně nerozumím," prohlásil Kalousek. S Kalouskem se shodl také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Podle něj by měl prezident zákon o vyrovnání s církvemi vetovat.

Schwarzenberg prezidentovi nerozumí, Peake s Klausem nesouhlasí

Klaus ve středu v dopise adresovaném Nečasovi a místopředsedům vlády Schwarzenbergovi a Karolíně Peake (LIDEM) uvedl, že ho znepokojují obavy občanů i právních odborníků ohledně možného prolomení restituční hranice. Záruka premiéra bude podle něj zásadní pro to, aby zákon případně podepsal. V sobotu prezident řekl, že požadované garance ještě neobdržel.

Premiér Nečas zatím podle dostupných informací na prezidentovu výzvu nereagoval. Schwarzenberg ve své reakci uvedl, že mu není jasné, co přesně má znamenat osobní garance. Vicepremiérka Peake sdělil, že sice s prezidentem nesouhlasí, ale nechá v Legislativní radě vlády přezkoumat, zda jsou Klausovy obavy opodstatněné.

Kardinál Dominik Duka požaduje prezidentův požadavek za přiměřený s tím, že může uklidnit společnost. Členové České biskupské konference se ve čtvrtek shodli, že schválením zákona hranice 25. února 1948 prolomena nebude.

Církev nepomáýhá jen věřícím, zdůrazňuje historik

Historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd dnes řekl ČT, že podle jeho názoru chybí a chyběla komunikace o charakteru i vlastnictví církevního majetku, i o tom, jak bude spravován a využíván. Je také znepokojen tím, že se debatuje pouze o tom, zda majetek církvím patřil, nebo nepatřil, a jak ho bude církev spravovat. Už se však podle něj nemluví o tom, že církve za uplynulých 20 let prokázaly, že dokážou udělat projekty, které neslouží jen pro věřící, ale které slouží pro obecné blaho. Církve podle jeho slov nedokážou "prodat" ani charitu ani církevní školství, které má podle něj vynikající úroveň. Připomněl, že podle loňských výsledků státních maturit byly v desítce nejlepších gymnázií hned tři církevní gymnázia.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi ve sněmovně už jednou těsně uspěl. Vrátil ho ale levicový Senát. K jeho prosazení nyní vláda potřebuje 101 hlasů. Kritika návrh přitom zaznívá i z Nečasovy ODS. Sněmovna by o vyrovnání s církvemi měla rozhodovat už na schůzi, která začíná v úterý.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …