Kleptopartaje můžou za aféry, a hejtmani to za ně odnášejí. Babišův komentátor píše o ODS a ČSSD

17. 10. 2015 9:53

Nad tím, že od tohoto týdne čelí obvinění olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, se v dnešních Lidových novinách ze širší perspektivy zamýšlí komentátor Petr Kamberský. Připomíná, že podobným potížím čelili i další politici ČSSD na krajské úrovni: bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas nebo bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath.

Kleptopartaje můžou za aféry, a hejtmani to za ně odnášejí. Babišův komentátor píše o ODS a ČSSD
Foto: Daniela Černá
Popisek: Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil

Podle Kamberského tyto případy jako by naznačovaly, že ČSSD je korupcí prolezlá strana. Takový, i když na první pohled se logicky nabízející závěr, ale komentátor odmítá. Podle jeho názoru není sociální demokracie o nic více ani méně prolezlá korupcí než jiné partaje. „Jako není výhradní ‚kleptopartaj‘ ODS, jakkoli se to o ní dlouhá léta psalo stále dokola,“ podotýká Kamberský.

Současná situace je podle něj důsledkem dvou věcí. Jednak toho, že ČSSD před sedmi lety obsadila všechny kraje a s nimi i krajské rozpočty, jednak toho, že kraje rozhodují o regionálních dotacích. „Už tehdy se dalo čekat, že velké peníze zplodí velké pokušení a sociální demokraté budou skandály následovat své občanské bratry,“ píše Kamberský. Situace v některých oblastech dospěla až tak daleko, že zplodila i takovou bizarnost, že když v Ústeckém kraji ČSSD vyjednávala o krajské koalici s KSČM, měli komunisté požadavek: Ať socialisté zaručí, že nikdo z jejich členů nebude trestně stíhán.

Taková situace vedla k rozšíření názoru, že „čert nám byl ty dotace dlužen“. S ním ale Kamberský nesouhlasí. „Je dobré si pamatovat, že dotace ze slušného člověka zloděje neudělá, ODS nekrade víc než ČSSD, a kdyby náhodou ANO ovládlo kraje, octne se ve stejných problémech,“ píše.

Na logicky se nabízející otázku, co tedy s celým problémem udělat, nabízí tuto odpověď: „Jelikož krajskou samosprávu už nikdo nezruší, musíme doufat v jediné: budeme čím dál bohatší, do evropské kasy budeme spíše platit, než z ní dostávat.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bugr pokračuje: Další svědectví o Okamurově akci s Le Penovou a Wildersem. Už to začíná být vyhrocené

19:55 Bugr pokračuje: Další svědectví o Okamurově akci s Le Penovou a Wildersem. Už to začíná být vyhrocené

Včerejší konference zástupců evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF…