Klvaňa mírní obavy z údajné islamizace Evropy. Muslimové prý nejsou nepřátelé

10.01.2015 11:10

Islamizace Evropy podle Tomáše Klvani Evropě nehrozí. Extremisté jsou podle něj v menšině a muslimové a jejich víra nejsou nepřátelé, ale představují problém k řešení. V komentáři pro Lidové noviny také zdůrazňuje, že vysmívání se patří k základům svobody a Evropa by také měla trvat na důsledné obhajobě vlastních hodnot.

Klvaňa mírní obavy z údajné islamizace Evropy. Muslimové prý nejsou nepřátelé
Foto: Archiv TK
Popisek: Jeden ze studentských vůdců Tomáš Klvaňa

Univerzitní pedagog Klvaňa je přesvědčen, že pokud by někdo chtěl islám zakázat, dostává se do stejného světa jako islámští teroristé. „Už jste v jeho světě, který mu umožňuje páchat nejhorší zvěrstva a myslet si, že půjde do nebe. Přistupujete na jeho taktiku, začínáte hrát podle jeho pravidel. Čili – prohráli jste. Jste v hájemství bludů, falešné reality, která nemá se skutečností nic společného,“ varuje komentátor.

Ani po útocích na svobodu slova v Paříži Evropě podle něj nehrozí islamizace… „Jak nám tvrdí stále víc poplašených lidí, od nácků a rasistů přes nedůvtipné xenofoby z Pegidy, až po respektované politiky hlavního proudu,“ píše Klvaňa.

„Islám nepředstavuje strategické nebezpečí ve stejném duchu jako byl pro civilizaci nebezpečný fašismus a komunismus. Žádný respektovaný myslitel nepropaguje ani umírněnou verzi islámu jako alternativu k liberální, sekulární společnosti, natož aby propagovali islamofašismus ISIS. To se o komunismu a nacismu ve své době napsat nedalo…“ píše v sobotním komentáři autor a dodává, že islám nepředstavuje ani kulturně-civilizační ohrožení. „Všechny ty řeči o `Eurarábii` jsou nesmysly," tvrdí Klvaňa a odkazuje tím ke knize Michela Houllebecqa, která podle něj patří pouze do světa umění, rozhodně nepředstavuje reálné varování před islamizací Evropy. Ti, kdo ji za to vydávají, se podle něj buď mýlí, nebo mají postranní politickou agendu á la Marine Le Penová a Tomio Okamura.

Problém je prý sekularizace islámu

Tomáš Klvaňa dále uvádí, že v EU žijí asi čtyři procenta muslimů z celkového počtu obyvatel. Prý už zde by měly přestat řeči o islamizaci. Navíc většina z nich je umírněná a nedá se přiřadit k islámským fundamentalistům.

Problém islámu podle Klvani spočívá v jeho nesnadné sekularizaci. „I v úspěšných demokraciích islámského okruhu (Turecko, Indonésie) je západní pojetí svobody slova nepředstavitelné,“ tvrdí pedagog.

„To, co se bude dít v Turecku, Tunisku, Indonésii a Malajsii, tedy v nadějných společnostech islámské civilizace, může Evropa ovlivnit jen málo, na sekularizaci svých islámských menšin má však přímý vliv,“ je přesvědčen o tom, že Evropa se musí chovat ke svým menšinám důsledně a důrazně.

„Evropa musí svým muslimům důrazně říkat: Zvolili jste si náš kontinent k životu, budete muset respektovat naše zákony a náš životní způsob vycházející z židovsko-křesťanské dějinné pouti,“ píše mimo jiné Klvaňa. „Evropa by tedy měla trvat na důsledné obhajobě vlastních hodnot, k nimž patří svoboda svědomí, náboženská svoboda a tolerantnost, ale zároveň rovnost všech před zákonem,“ uvádí a poznamenává, že právo vysmát se něčemu patří k našim hodnotám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?

14:00 Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?

V Podtrženo, sečteno! na XTV opět účtoval Ondřej Hejma a vzal to hezky od podlahy. Klause mladšího p…