Kmenta přednášel pražským vysokoškolákům. Babiše ztrhal, obhajoval reportáž Slonkové. A studenti nadšení

02.04.2019 20:51

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta předstoupil v rámci besedy před studenty katedry mediálních studií Metropolitní univerzity Praha na Jarově, která posléze část jeho výstupu na svých stránkách zveřejnila. Rozpovídal se například o zákulisí médií a známých českých kontroverzních podnikatelích, mezi které zařadil i současného premiéra Andreje Babiše. Studenti byli z jeho výkladu nadšeni.

Kmenta přednášel pražským vysokoškolákům. Babiše ztrhal, obhajoval reportáž Slonkové. A studenti nadšení
Foto: redakce
Popisek: Jaroslav Kmenta
reklama

Novinář Jaroslav Kmenta zvídavým studentům na besedě sdělil, že za 11. září české žurnalistiky považuje okamžik, kdy Andrej Babiš v červnu 2013 koupil Mafru. Současný premiér Babiš podle jeho slov tehdy do médií hodil granát.

Neméně zajímavý byl i jeho náhled na kauzu Čapí hnízdo, kde byl Andrej Babiš obviněn, a měl proto podle Kmenty odstoupit z politiky. Obviněných v této kauze je více a žalobci budou jmenovitě Andreji Babišovi těžko prokazovat úmysl, přemítal na besedě nahlas novinář.

Okomentoval i reportáž Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka vůči Andreji Babišovi juniorovi. Skrytou kameru, kterou v ní při jeho výslechu použili, považuje Kmenta za zcela výjimečný prostředek, který za třicet let svojí novinářské práce použil jen asi pětkrát. To, že ji v tomto případě toto novinářské duo využilo, pokládá za ospravedlnitelné.

Přestože prý Kmenta zcela neschvaluje to, jakou formou byla reportáž udělána, jí nelze upřít, že přinesla zásadní sdělení o člověku, který je stíhaný v kauze Čapí hnízdo a o jehož výpověď usiluje policie, ale on není k sehnání.

Kmenta studentům také prozradil něco ze své novinářské kariéry. Kvůli své práci zažil různé výhrůžky, většinou prý anonymní e-maily a dopisy. Dvakrát mu prý někdo přímo řekl, že jej dokonce zabije.

  • Původní zdroj ZDE

Poté, co se na besedě Kmenta podělil s mladými lidmi o své zkušenosti u některých vzbudil velký obdiv. „Není tolik lidí, kteří mají odvahu dělat něco podobného jako on. Spoustě lidí svými knížkami otevřel oči,“ domnívá se studentka Barbora Sedláčková. „Myslím, že tato práce je velmi důležitá, aby tu byl někdo, kdo hlídá politiky,“ připojila svůj názor i Aneta Matějová.

„Nejvíce zajímavé mi přišlo povídání o zločincích, jako jsou Krejčíř a Mrázek. A taky jeho názor na Babiše,“ uvedl Tomáš Straka a přitakal mu v tom i Jakub Švihlík. „Postarší pán působí na první pohled jako úplný medvídek, ale zdání někdy klame. Nejvíce mě zaujaly debaty o kauzách Mrázka až po Čapí hnízdo, ale také výhrůžky smrtí a další úskalí, která toto povolání provázejí,“ dodal student.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

7:25 Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

Stížnost Václava Klause se bude na Radě ČRo projednávat až na červencové schůzi. Své názory však něk…