Kmoníček ministrem zahraničí nebude. Sobotka pomýšlí na silnější kandidáty

28.11.2013 17:39

Předseda sociální demokracie a pravděpodobný příští premiér Bohuslav Sobotka neuvažuje o tom, že by šéf hradní diplomacie Hynek Kmoníček usedl v příští vládě. Ve své straně prý vidí "silnější figury". O Kmoníčkovi některá média spekulují jako o možném ministru zahraničí.

Kmoníček ministrem zahraničí nebude. Sobotka pomýšlí na silnější kandidáty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

"Neuvažoval jsem o tom. Vidím v ČSSD silnější figury," napsal dnes Sobotka ČTK k možnému angažmá Kmoníčka v kabinetu, který se ČSSD snaží sestavit s hnutím ANO a lidovci.

Je to rozhodnutí ČSSD

Kariérní diplomat a člen ČSSD Kmoníček dnes ČTK k možnosti, že by vedl nejen hradní, ale celou českou diplomacii, napsal, že je primárně na sociální demokracii, zda, kdy a jak jeho profesi využije v rámci nynějších jednání. "Samozřejmě, že v případě, kdy by v nějakém okamžiku mohlo takové řešení situaci třeba zjednodušit a něčemu rozumnému napomoci, dokázal bych se s panem prezidentem dohodnout," uvedl také.

O Ministerstvo zahraničních věcí podle informací ze sociální demokracie a ANO usilují obě strany. Za ČSSD se přitom jako o příštím šéfovi diplomacie nejčastěji hovoří o místopředsedovi strany Lubomíru Zaorálkovi, který se zájmem o post ve vládě netají, a za ANO o Martinu Stropnickém.

Boj o vnitro

Ve hře je podle kuloárních informací ze sociální demokracie také varianta, že by Stropnický byl ministrem zahraničí a pro Zaorálka by ve vládě vznikl post místopředsedy pro evropské záležitosti. Za další - i když ne nutně pravděpodobnou - možnost někteří považují, aby se Stropnický, který byl v expertním týmu pro zahraničí a obranu, ujal řízení Ministerstva obrany, na které ČSSD nemá jasného kandidáta, poté, co její stínový ministr Jan Hamáček stanul v čele sněmovny. "Pokud vím, jsem když tak kandidátem na Ministerstvo zahraničních věcí nebo Ministerstvo kultury," sdělil k tomu dnes ČTK Stropnický.

Další významný resort, o který zatím usilují obě strany, je Ministerstvo vnitra. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na pozici navrhl šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondráčku. Sociální demokraté po roztržce svého stínového ministra Jeronýma Tejce se Sobotkou začali pro jeden z klíčových resortů hledat novou osobnost. Ve středu ve sněmovně někteří poslanci v této souvislosti skloňovali jméno místopředsedy strany Milana Chovance, o němž se dosud mluvilo spíše jako o ministru dopravy.

Někteří politici ale přiznávají, že množství jmen, o nichž se uvnitř jednotlivých stran spekuluje, je takové, že se z něj jen těžko dají odhadovat přesnější obrysy příštího kabinetu. Jedinou zatím jistou věcí je tak to, že klíčový post ministra financí obsadí ANO. Konkrétního kandidáta ale ještě neoznámilo. Nebude jím stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek, který by však podle některých mohl usednout na jiném z ekonomických resortů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

19:02 „Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš sepsal další „Čau lidi“. Zdůraznil, že v Česku existují lidé, kteří Babiš…