Kmoníček odhalil Drtinové svůj úkol: Zajistit, aby se Zaorálek a Zeman nehádali

27.01.2014 19:42

Situace na Ukrajině je stále napjatá. Po víkendovém obsazení několika ministerstev dokonce od ministryně spravedlnosti Oleny Lukašové zazněla hrozba výjimečným stavem. „Všichni si přejeme postupné zklidnění,“ uvedl v pořadu Interview Daniely Drtinové na ČT 24 Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Kmoníček odhalil Drtinové svůj úkol: Zajistit, aby se Zaorálek a Zeman nehádali
Foto: hns
Popisek: Hynek Kmoníček
reklama

Kmoníček prohlásil, že prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč se nachází pod obrovským nátlakem, který na něj vyvíjí opozice, a postupně se mu podřizuje. Důležité je podle jeho názoru zavést dialog mezi všemi zúčastněnými stranami a dobrat se nějakému výsledku, kterým mohou být nové prezidentské volby.

„Jediným způsobem, jakým západní svět může zasáhnout, jsou diplomatické prostředky. Dlažební kostky jít házet nemůžeme,“ pokrčil rameny. Jádro celého sporu podle něj tkví v tom, zda prezident Janukovyč odstoupí či nikoli a kdo se stane jeho nástupcem.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Co se týče postoje České republiky k ukrajinské otázce, Kmoníček zdůraznil, že mezi prezidentem Milošem Zemanem a Janukovyčem probíhá intenzivní dialog. Budoucí ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se ale nechal slyšet, že by rád jednal i s ukrajinskou opozicí. „Chce-li být aktivnější, bránit tomu samozřejmě nebudeme,“ reagoval Kmoníček.

Případné neshody ohledně zahraniční politiky mezi Zaorálkem a Zemanem příliš neočekává. „Dvoukolejnost by nastala v případě, kdyby spolu vůbec nekonzultovali své kroky. Nemyslím si, že tomu tak bude,“ podotkl s tím, že jak ministr zahraničí, tak i prezident má své jasné kompetence kterých se musí držet. A jeho úkolem prý bude, aby na sebe nenaráželi a nedocházelo ke střetům. „To budete mít plné ruce práce,“ poznamenala moderátorka pořadu Daniela Drtinová. „Aspoň si svůj plat zasloužím,“ odvětil Kmoníček s úsměvem.

Zaorálek je zvyklý komentovat politické dění

Připustil, že existují mnohá témata, v nichž se Zaorálek a Zeman neshodnou, a to například orientace České republiky na Blízký východ. Hlavní nebezpečí ale podle něj tkví ve zvyku Zaorálka vyjadřovat se k obrovské škále vnitropolitických problém, což nebývá u ministra zahraničních věcí zvykem. Doufá proto, že se zaměří pouze na oblast zahraničních záležitostí a pravděpodobnost neshod s prezidentem se tak značně sníží.

„Řeknu něco, co mě asi bude mrzet. Nakolik se tento vztah podaří udržet ve velmi profesionálních a mediálně nepříliš zajímavých kolejích bude ukázka, jak jsem ve své roli uspěl, nebo naopak pohořel,“ dodal Kmoníček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

21:35 Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

Jak to bylo v Černobylu a jaké to má důsledky až dodneška? To pro ParlamentníListy.cz aktuálně připr…