Knížák varuje: Likvidují národní poklad. Zapojen Pospíšil i úřad Hanákové

03.06.2013 15:56

Bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák v komentáři psaném pro ParlamentníListy.cz upozorňuje na závažná rizika spojená s výběrem nového ředitele NG. Galerie se bez šéfa ocitla poté, co ministryně kultury Alena Hanáková z této funkce odvolala Vladimíra Rösela s odůvodněním, že práci nerozumí. Teď se proslýchá, že by ho měl nahradit Jiří Fajt, před nímž profesor Knížák důrazně varuje.

Knížák varuje: Likvidují národní poklad. Zapojen Pospíšil i úřad Hanákové
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

ParlamentníListy.cz se Milana Knížáka dotázaly na situaci ohledně nadcházejícího výběru nového ředitele NG. Profesor Knížák reagoval následujícím textem:

Jiřího Fajta považuji za velké ohrožení Národní galerie. Je to člověk, který by mohl zneužít tohoto postavení k osobním cílům bez ohledu na to, že to ohrozí náš kulturní poklad. V NG pracoval jako ředitel staré sbírky a útvar mu svěřený měl katastrofální hospodaření. Výstava, kterou poté uspořádal na Pražském hradě a v New Yorku, byla nesmírně předražená a podobně se choval i v ostatních případech.

Národní galerie má řadu vynikajících děl, které nelze půjčovat po světě, poněvadž jim hrozí újma a to nejen konfiskací Diag Human, ale i prostým stěhováním.

Rovněž udělování vývozních povolení je něco, co musí být odpovědně střeženo. Pokud chtějí do NG dosadit Jiřího Fajta, to tam mohli nechat minulého ředitele Rösela.

Marek Pokorný, bohužel, udělal také velkou chybu, pokud se dá mluvit o chybě, když jako ředitel Moravské galerie bez vědomí příslušných zaměstnanců, sám podepsal vývoz obrazu Paula Picassa z restituce Národní galerie. Jen náhodou se na to přišlo, poněvadž příslušná zahraniční aukční síň se na NG obrátila se žádostí o potvrzení pravosti. Marek Pokorný nebyl souzen jen proto, že Picassův obraz nebyl prodán a vrátil se zpět do vlasti.

Jestli Jiří Pospíšil tlačí na výběr Jiřího Fajta, tak devalvuje všechny své postoje. Dělá to patrně proto, že mu paní Mládková slíbila možnost manipulovat s její sbírkou (až jednou odejde) a J. Pospíšil dělá všechno, aby si ji nerozhněval. Paní Mládková, bohužel, nemluví pravdu ani o své minulosti, ani o svém vzdělání a vždycky hledala nestandardní cesty k tomu, aby se zvýznamnila. Dát tuto, již velmi starou a tedy ne už zcela bystrou paní, do komise na výběr ředitele, považuji za absolutní selhání Ministerstva kultury!!!

Spojení Jiřího Fajta a Jana Třeštíka považuji za největší ohrožení Národní galerie v její historii

To, že v komisi pro výběr ředitele NG zasedá opět děkan FF UK Michal Stehlík, považuji za účelové. S uměním nemá nic společného a o NG také nic neví. Je to jen spojenec J. Fajta a již jednou velmi účelově rozhodoval v komisi ustavené ministrem Besserem, který v kultuře napáchal nemalé škody.

Národní galerie je ve velkém ohrožení. Už teď je ve stavu, který bude téměř nemožné napravit. Především moderní sbírka. Je známo, že J. Fajt se snažil a snaží rozdělit NG na starou a novou část. Z toho je jasné, že by se nestaral o jakoukoliv nápravu sbírek ve Veletržním paláci. Připomínám, že právě moderní sbírka patří k tomu nejcennějšímu, co v galerii máme. 12 let jsem pracoval, abych NG stabilizoval a doplnil její sbírky. Měl jsem směšný plat a téměř jsem nevyužíval možnost cestovat, jen v případech, kdy to bylo nezbytně nutné, abych tak galerii ušetřil peníze. Našel jsem řadu sponzorů. Představa dravců, kteří by chtěli použít NG jako důl pro své „obchody“, mě děsí.

Zajímalo by mne, kdo bere zodpovědnost za všechno to, co se děje v NG? Ministryně, která za chvíli zmizí do nenávratna tak jako zmizel Besser? Nebo předseda vlády? Nebo kdo? JASNÉ JE, ŽE NIKDO!!!

Národní galerie v Praze přežila tlak komunistické totality, ale tohle bez újmy nepřežije.

Milan Knížák

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Milan Knížák

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drzost, kterou volič nepotřebuje. Kdo zastupuje lid. Po volbách se vyjasňuje

14:40 Drzost, kterou volič nepotřebuje. Kdo zastupuje lid. Po volbách se vyjasňuje

Drzost, s jakou přistoupila ČSSD k nominaci Anny Šabatové, volič nepotřebuje. ,,Populus” je lid, pro…