Knížák varuje: Likvidují národní poklad. Zapojen Pospíšil i úřad Hanákové

03.06.2013 15:56 | Zprávy

Bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák v komentáři psaném pro ParlamentníListy.cz upozorňuje na závažná rizika spojená s výběrem nového ředitele NG. Galerie se bez šéfa ocitla poté, co ministryně kultury Alena Hanáková z této funkce odvolala Vladimíra Rösela s odůvodněním, že práci nerozumí. Teď se proslýchá, že by ho měl nahradit Jiří Fajt, před nímž profesor Knížák důrazně varuje.

Knížák varuje: Likvidují národní poklad. Zapojen Pospíšil i úřad Hanákové
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

ParlamentníListy.cz se Milana Knížáka dotázaly na situaci ohledně nadcházejícího výběru nového ředitele NG. Profesor Knížák reagoval následujícím textem:

Jiřího Fajta považuji za velké ohrožení Národní galerie. Je to člověk, který by mohl zneužít tohoto postavení k osobním cílům bez ohledu na to, že to ohrozí náš kulturní poklad. V NG pracoval jako ředitel staré sbírky a útvar mu svěřený měl katastrofální hospodaření. Výstava, kterou poté uspořádal na Pražském hradě a v New Yorku, byla nesmírně předražená a podobně se choval i v ostatních případech.

Národní galerie má řadu vynikajících děl, které nelze půjčovat po světě, poněvadž jim hrozí újma a to nejen konfiskací Diag Human, ale i prostým stěhováním.

Rovněž udělování vývozních povolení je něco, co musí být odpovědně střeženo. Pokud chtějí do NG dosadit Jiřího Fajta, to tam mohli nechat minulého ředitele Rösela.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…