Kníže je pryč, v diplomacii prý nastane masakr. Pod velením Zemana

16. 7. 2013 7:01

Českou diplomacii čeká rozsáhlá personální obměna v režii prezidenta Miloše Zemana, který sám sebe považuje za příznivce "ekonomické diplomacie". Do příštího roku jsou plánovány obměny až na třiceti velvyslaneckých postech, informují Hospodářské noviny.

Kníže je pryč, v diplomacii prý nastane masakr. Pod velením Zemana
Foto: hns
Popisek: Hynek Kmoníček

V plánu je vyměnit velvyslance také v zemích klíčových pro český byznys - Rusku, Brazílii nebo Číně. Hledat se budou rovněž noví ambasadoři do dalších důležitých zemí - Francie, Velké Británie nebo sousedního Německa.

Složitá situace v české diplomacii, kdy je několik ambasád dlouhodobě bez velvyslance, se má vyřešit do několika týdnů. "V této chvíli je již připravována k podpisu první série jmen velvyslanců, u které z nejrůznějších technicko-praktických důvodů podpis spěchá," řekl HN šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Počítat lze s obsazením postů v Moskvě a Bratislavě podle přání Miloše Zemana. Návrhy exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) nyní nepřipadají v úvahu. "Pan Remek a paní Klausová ve výše zmíněném balíčku ještě nejsou, jejich jména musí nejdříve pan ministr předložit vládě," upřesnil Kmoníček.

Remek v Moskvě

Bývalý kosmonaut a europoslanec Remek (KSČM) je podle HN typickým vyslancem Zemanovy zahraniční politiky. Ačkoli mu nelze upřít nasazení, s nímž lobboval za český byznys, když byl v Moskvě obchodním radou, těžko si prý lze představit, že by podobně významný post obsadil člověk pevně spjatý s komunistickým režimem.

Obsazené by měly být i posty, které kvůli sporu Schwarzenberga se Zemanem zůstaly prázdné. Kromě toho se před prezidentem a novým ministrem zahraničí Janem Kohoutem podle deníku otevírají další možnosti, jak prosadit svůj pohled na diplomacii. Kmoníček naznačil, že i na dalších místech, jako je Irsko, Vatikán nebo Německo, se chystají změny. Někde dokonce stávající diplomaté přesluhují.

V příštím roce by se mohly personálně obměnit důležité ambasády v Číně, Velké Británii, Izraeli nebo Francii.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdy nezapomenu. Modrá, s otevřenými ústy a vypadlým jazykem, tak moje maminka ležela na pokoji v brněnské nemocnici. Kolem chodili lidé, návštěvy…

19:24 Nikdy nezapomenu. Modrá, s otevřenými ústy a vypadlým jazykem, tak moje maminka ležela na pokoji v brněnské nemocnici. Kolem chodili lidé, návštěvy…

„Těžko uvěřitelný článek o přístupu zdravotníků k seniorovi po amputaci prstu na noze mě přesvědčil,…